Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 28.03.2014

Niemiecki minister: nie ma alternatywy dla gazu z Rosji

Minister gospodarki Niemiec studzi nadzieje na szybkie uniezależnienie jego kraju od rosyjskich surowców energetycznych.
Niemiecki minister: nie ma alternatywy dla gazu z RosjiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Minister gospodarki Niemiec:Rosja solidnym partnerem gospodarczym. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
Czytaj także

Sigmar Gabriel powiedział, że nie ma obecnie żadnej rozsądnej alternatywy dla gazu z Rosji. Socjaldemokrata uważa, że Rosja jest solidnym partnerem gospodarczym.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Zdaniem niemieckiego ministra, nie powinno się stwarzać wrażenia, że istnieje wiele innych możliwości zapewnienia Niemcom ropy i gazu. Podczas debaty zorganizowanej przez gazetę "Neue Osnabruecker Zeitung" Sigmar Gabriel ostrzegł też przed wzbudzaniem paniki w sprawie zależności od Rosji. Jak przypomniał, nawet w najbardziej ponurych czasach zimniej wojny Rosja dotrzymywała umów na dostawy ropy i gazu. - Musimy powrócić do stołu negocjacji - powiedział.

Słowa ministra gospodarki, który reprezentuje w rządzie socjaldemokratów, to reakcja na czwartkową wypowiedź kanclerz Angeli Merkel. Szefowa rządu, opowiedziała się z zmniejszeniem zależności od Rosji i za nowym spojrzeniem na politykę energetyczną Europy.

Zagrożona suwerenność Europy?

Niemieckie media uznały wypowiedź niemieckiej kanclerz jako reakcję na obawy wyrażone wcześniej przez premiera Donalda Tuska.

- Nie będziemy w przyszłości w stanie skutecznie opierać się ewentualnym agresywnym czy ekspansywnym krokom Rosji, jeśli tak dużo krajów europejskich będzie uzależnionych gazowo i będzie brnęło coraz bardziej w uzależnienie gazowe - powiedział Tusk przed wizytą Merkel w Warszawie w połowie marca. Jak zauważył, obecnie ciężko takim krajom, jak np. Niemcy, "twardo postawić się Rosji, dopóki ich uzależnienie od gazu rosyjskiego jest tak mocne". Według Tuska "uzależnienie Niemców od rosyjskiego gazu może skutecznie ograniczać suwerenność Europy".

Rosja zapewnia Niemcom blisko 1/3 dostaw ropy i gazu. Od wybuchu kryzysu na Krymie także w Niemczech zadawane jest pytanie, czy to nie za dużo.

IAR/PAP, to

''