Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 06.04.2014

Niespokojnie na wschodzie Ukrainy. Starcia w Doniecku, Charkowie i Ługańsku [relacja]

Choć 64 proc., Ukraińców uważa, że Ukraina powinna pozostać państwem unitarnym, to wciąż dochodzi do licznych manifestacji zwolenników federalizacji.
Posłuchaj
  • Rosja wciąż straszy Ukrainę sankcjami gospodarczymi - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Ukraina: Zamieszki na Wschodzie - relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

22.04

Wpis
Wpis Pawła Grasia, ministra Kancelarii Premiera, jednego z najbliższych współpracowników Donalda Tuska screen:Twitter.com
21.55

Szef MSW Ukrainy: Putin i Janukowycz zarządzili i zapłacili za ostatnią falę separatystycznych niepokojów na wschodzie kraju - w Ługańsku, Doniecku i Charkowie. Ludzi zebrało się niewielu, ale są bardzo agresywni. Arsen Awakow na swoim profilu na Facebooku napisał, że "sytuacja znajdzie się pod kontrolą bez rozlewu krwi. To rozkaz dla funkcjonariuszy sił porządkowych, to prawda. Ale prawda jest też taka, że nikt nie będzie pokojowo tolerować bezprawia ze strony prowokatorów. Inicjatorów i podżegaczy spotka sprawiedliwość".

21.15

Wobec Rosji powinny być zastosowane najostrzejsze sankcje ze strony Unii Europejskiej aż po pełną gotowość wojskową NATO, w tym na wejście jednostek Sojuszu na terytorium Ukrainy. To opinia prezydenta Czech. Milosz Zeman uważa, że mocarstwa zachodnie i Unia Europejska powinny pogodzić się z tym, że Krym nie powróci już do Ukrainy.

czytaj więcej>>>

21.02

Prorosyjscy separatyści, niosący rosyjskie flagi, wtargnęli wieczorem do siedziby władz administracji obwodowej w Charkowie. Z budynku zdjęto flagę Ukrainy i zawieszono flagę Rosji.
Według agencji Interfax-Ukraina stojący przed budynkiem ludzie wykrzykiwali: "Zuchy" i "Milicja z narodem"

20.51

Premier Donald Tusk krytykuje poziom debaty publicznej w sprawie relacji polsko-rosyjskich. - Niektórzy krzyczą hajda na Moskwę, choćby w trampkach. Inni, co nas Ukraina obchodzi - powiedział Donald Tusk.

TVN24/x-news

Zdaniem premiera, słuchając komentatorów, polityków i dziennikarzy trudno wyrobić sobie pogląd w jaki sposób postępować w obecnej sytuacji politycznej.

20.20

Prorosyjska manifestacja odbyła się także w Odessie. Demonstranci domagali się referendum w sprawie przyłączenia do Rosji, takiego jak miało miejsce na Krymie.

EPA/ANASTASIA
EPA/ANASTASIA VLASOVA

20.00

Starcia przed budynkiem administracji obwodowej w Doniecku

19.30

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zadeklarował, że będzie osobiście kontrolował sytuację na wschodzie kraju. Za zamieszki, do których tam dochodzi, władze w Kijowie obwiniają Moskwę.
Turczynow miał się udać z roboczą wizytą na Litwę. Zrezygnował jednak, aby zająć się osobiście wydarzeniami na wschodzie Ukrainy.

18.50

Jak podaje ukraiński serwis TSN, w starciach separatystów ze zwolennikami Euromajdanu w Charkowie rannych zostało 15 osób.

16.20

Dwie osoby zostały ranne, gdy prorosyjscy separatyści wdarli się do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku na wschodzie kraju - poinformował portal "Wostocznyj Wiariant".
Manifestanci rzucali dużymi cegłami, ktoś użył granatów dymnych, z budynku wydobywa się dym - podaje portal.
Dwie osoby zostały poszkodowane - kobieta ma rozbitą głowę, jeden z milicjantów został wyniesiony na noszach, nie wiadomo, jakie odniósł obrażenia.

15.24

Separatyści wdarli się w niedzielę do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku na wschodzie kraju. Tłum wyważył drzwi i zaczął wybijać cegłami okna na pierwszym piętrze - poinformował portal "Wostocznyj Wiariant".

15.05

Grupa separatystów wdarła się w niedzielę do siedziby administracji obwodowej w Doniecku. Nad wejściem do budynku wywieszono flagi Rosji - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

EPA/ROMAN
EPA/ROMAN PILIPEY

Według agencji prorosyjscy demonstranci wybili okno na pierwszym piętrze, po czym około 30 osób dostało się do środka budynku. Weszli na daszek nad wejściem, gdzie wywiesili 3 flagi rosyjskie. Milicja nie interweniuje.

 

14.36

Około dwóch tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w separatystycznym wiecu w Doniecku na wschodzie Ukrainy. Kilka różnych wieców odbyło się w Charkowie na północnym wschodzie kraju.
Demonstranci w Doniecku zebrali się na placu Lenina pod flagami Rosji. Domagali się federalizacji Ukrainy. Przedstawiciele ruchu Rosyjski Blok apelowali o bojkot przedterminowych wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 25 maja. Skandowano: "Chcemy Rosji i Stalina".

13.25

Realna pomoc dla Ukrainy - to zdaniem europosła Polski Razem Pawła Kowala - najdotkliwsza sankcja wobec Rosji. - Tu nie mamy czasu, tu trzeba się pospieszyć. Jak nie pomożemy dzisiaj Ukrainie finansowo i logistycznie, w sensie reform, to będziemy musieli kupować więcej czołgów - mówił gość radiowej Jedynki.

Czytaj więcej >>>

13.09

Europoseł PO Paweł Zalewski mówił w radiowej Jedynce, że dzisiaj głównym wyzwaniem dla Unii Europejskiej w relacjach z Rosją jest jedność. - Finalnym celem prezydenta Władimira Putina jest rozbicie Unii Europejskiej. On chce zdestabilizować UE po to, żeby Rosja mogła realizować swoje interesy, nie z całą Unią jako blokiem, ale z poszczególnymi krajami - zaznaczył polityk Platformy.

Czytaj więcej >>>

12.36

Donald Tusk o sprawie Ukrainy i sytuacji Mołdawii.

Źródło: TVN24/x-news

11.57

- Polska stara się zrobić wszystko, żeby Europa i świat nie zapominały, że komuś się dzieje krzywda, a równocześnie szukamy drogi, by nie mnożyć konfliktów i nie zwiększać napięcia - powiedział premier Donald Tusk odnosząc się do konfliktu Rosji i Ukrainy.

11.45

Mały ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim nie jest zagrożony. Nikt mnie nie przekona, że konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą miałby wpłynąć na naszą decyzję o tym - mówił premier Donald Tusk.

10.22

Tylko 6 proc. Ukraińców zagłosowałoby na Partię Regionów, gdyby w połowie marca odbyły się wybory parlamentarne. Wygrałaby Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko, którą popiera 16 proc. - wynika z sondażu Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.

Czytaj więcej >>>

09.46

Większość, bo aż 64 proc., Ukraińców uważa, że Ukraina powinna pozostać państwem unitarnym, w którego składzie pozostaje Krym. Tylko 14 proc. opowiada się za federalizacją - wynika z sondażu Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.

Czytaj więcej >>>

09.15

- Ukraina potrzebuje głębokiej reformy konstytucyjnej, by udowodnić swoją niezależność od Zachodu - powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty Niepodległych Państw w Moskwie.

08.43

- Przeciętni Rosjanie z entuzjazmem podeszli do aneksji Krymu - powiedział Jerzy Bahr, komentując sytuację społeczną i polityczną w Rosji oraz napięcia na linii Moskwa - Kijów. Zdaniem byłego ambasadora RP w Rosji i na Ukrainie, stało się tak dlatego, że Krym jest dla Rosji miejscem ważnym, a w kraju pokutuje myślenie o budowaniu wielkości i pozycji zewnętrznej kraju, a nie siły wewnętrznej. - Rosjanie nie myślą o budowaniu wielkości kraju w głąb, a wszerz - uważa dyplomata.

Źródło: TVN24/x-news

08.12

Ukraina chce płacić za rosyjski gaz 268 dolarów za tysiąc metrów, a nie 500, jak chce Gazprom. Władze zapewniają przy tym, że spór o cenę nie zakłóci tranzytu tego paliwa na Zachód.

07.45

Ponad połowa Ukraińców chciałaby przystąpienia ich kraju do Unii Europejskiej, a niecałe 30 proc. - przystąpienia do Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu - wynika z opublikowanego sondażu Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.

06.30

Rosyjskie władze straszą Ukrainę kolejnymi sankcjami gospodarczymi. Oprócz podwyższenia cen dostaw gazu, Rosja odgraża się również podniesieniem ceł na ukraińskie towary. Mówił o tym na spotkaniu w Wołgogradzie premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Szef rządu przypomniał, że wyjście Ukrainy z poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw, spowoduje utratę przez Kijów preferencji celnych. Podobne konsekwencje czekają ukraińskich przedsiębiorców w przypadku podpisania przez rząd w Kijowie porozumień stowarzyszeniowych z Unią Europejską, głównie o strefie wolnego handlu.

'' PAP/IAR/polskieradio.pl/aj