Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 14.04.2014

Premier: żołnierze USA w Polsce zwiększają poczucie bezpieczeństwa

- Wasza obecność w Łasku oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa w dzisiejszych trudnych czasach. To jest dla nas bardzo ważne - zwrócił się szef rządu po angielsku do amerykańskich żołnierzy. Podkreślił, że współpraca z USA daje nam realne gwarancje bezpieczeństwa.
Donald Tusk spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w ŁaskuDonald Tusk spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w ŁaskuPAP/Grzegorz Michałowski
Posłuchaj
  • - W związku z kryzysem na Ukrainie potrzebujemy więcej gwarancji bezpieczeństwa - mówi szef rządu podczas wizyty w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku (IAR)
Czytaj także

Premier odwiedził w poniedziałek 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonuje 16 polskich samolotów F-16 i gdzie od połowy marca na ćwiczeniach jest 12 samolotów tego samego typu należących do sił powietrznych USA.

Jak dodał Donald Tusk, amerykańscy żołnierze bardzo dobrze rozumieją, że w obecnych czasach - trudnej sytuacji na Ukrainie - znacznie bardziej potrzebujemy solidarności. - Chciałbym was powitać gorąco w Polsce - podkreślił premier.

"Bez histerii, ale konsekwentnie"

Szef rządu przypomniał też, że w ostatnim roku jest w Łasku już po raz drugi. W czerwcu ubiegłego roku Tusk mówił w Łasku o programie "Polskie kły", który ma zapewnić wojsku zdolność do odstraszania potencjalnego przeciwnika, i podkreślił znacznie współpracy z USA.

- Będziemy to wzmacniać. Temu będzie służyła m.in. wizyta ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Waszyngtonie. Ta wizyta ma na celu zwiększenie wymiaru współpracy militarnej, także jeśli chodzi o modernizację naszej armii, ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział Tusk. Siemoniak, który w poniedziałek towarzyszył premierowi w Łasku, do USA ma pojechać w środę.

Szef rządu zapowiedział, że "bez histerii, ale konsekwentnie, będziemy rozmawiać z naszymi sojusznikami w NATO o coraz większej obecności NATO tutaj w Polsce". - Także o tym będzie rozmawiał minister obrony z Amerykanami w Waszyngtonie w czasie swojej wizyty - dodał Tusk.

"Gwarancje bezpieczeństwa mają także materialny wymiar"

Zaznaczył, że przysyłając samoloty na ćwiczenia do Polski, USA potwierdziły gotowość do swojej obecności w naszym kraju, szczególnie w czasie politycznego kryzysu. Zdaniem Tuska, to fizyczny dowód na to, że gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA dla Polski mają także materialny wymiar.

TVN24/x-news

"Nie ma planów obecności żołnierzy niemieckich w Polsce"

Szef rządu był pytany, czy wyobraża sobie stacjonowanie wojsk niemieckich na terytorium Polski. - Tak naprawdę mówimy o wzmocnieniu sił NATO i w tej chwili nie ma takich planów, aby jakaś większa liczba żołnierzy niemieckich pojawiła się w ramach natowskiego wsparcia na terytorium Polski - powiedział Tusk.

Dodał, że Polska oczywiście współpracuje z żołnierzami naszego zachodniego sąsiada. - Byli nie raz tutaj, jako żołnierze natowscy, także wtedy, kiedy premierem był Jarosław Kaczyński, dlatego do tego trzeba podchodzić racjonalnie - powiedział premier.

- Ta sytuacja nie jest do żartów i dlatego my będziemy jako Polska zabiegali o natowską obecność bez jakiś historycznych resentymentów i sentymentów, ale na razie nie planujemy jakiś większych, wspólnych przedsięwzięć z Niemcami w tej kwestii - zaznaczył.

Większe siły z USA niż początkowo planowano

Rotacyjne stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA jest wypełnieniem postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Pobyty amerykańskich pilotów przygotowuje przebywający w Polsce na stałe pododdział lotniczy (AvDet - aviation detachment) złożony z 10 żołnierzy - pilotów, techników, logistyków, specjalistów informatyki i łączności.

Ze względu na kryzys na Ukrainie w obecnej turze rotacyjnych ćwiczeń biorą udział większe siły z USA niż początkowo planowano. Pierwotnie zakładano, że odbędą się ćwiczenia z udziałem lotnictwa transportowego (przez ostatnie dwa tygodnie takie ćwiczenia odbywały się w bazie w Powidzu w Wielkopolsce). Jednak na początku marca sekretarz obrony USA Chuck Hagel poinformował, że podczas kryzysu na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. W połowie ub. miesiąca do Łasku przyleciało 12 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 i 300 osób personelu.

W bazie służy prawie tysiąc żołnierzy

32. Baza Lotnictwa Taktycznego (BLT) w Łasku jest jedną z dwóch w Polsce, które mają na wyposażeniu samoloty F-16. Koło Łodzi stacjonuje 16 takich maszyn, pozostałe zgromadzono na lotnisku w Poznaniu-Krzesinach, gdzie jest też dowództwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, któremu podlega baza w Łasku.

Pierwsze wielozadaniowe samoloty F-16 pojawiły się w łaskiej bazie jesienią 2008 roku. W bazie służy prawie tysiąc żołnierzy i pracuje ok. 200-300 pracowników cywilnych.

Czytaj też<<<Amerykański pilot F-16: zaproszenie przez Polskę, to zaszczyt>>>

IAR,PAP,kh