Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 15.04.2014

Ławrow: uzgodniono program rozmów w Genewie o Ukrainie

Jest wstępna agenda rozmów, ale jeśli dojdzie do użycia przemocy na wschodzie Ukrainy, to szanse na spotkanie się zmniejszą - tak mówił MSZ Siergiej Ławrow podczas wizyty w Pekinie.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow i szef MSZ Chin Wang JiSzef MSZ Rosji Siergiej Ławrow i szef MSZ Chin Wang JiPAP/EPA/KENZABURO FUKUHARA / POOL

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Na Ukrainie rozpoczęła się akcja antyterrorystyczna. SBU: separatystami kieryuje Rosja, nagrano rozmowy [relacja] >>>

Uczestnicy spotkania w Genewie dotyczącego kryzysu ukraińskiego uzgodnili wstępny program rozmów; będą one dotyczyć: deeskalacji konfliktu, rozbrojenia grup zbrojnych, reformy konstytucyjnej oraz wyborów - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.
Zastrzegł, że jeśli dojdzie do użycia siły w południowo-wschodnich regionach Ukrainy, to zmaleją szanse na przeprowadzenie spotkania w Genewie, planowanego na czwartek. Odrzucił przy tym oskarżenia, że Rosja dąży do zerwania rozmów.
- Jeśli na południowym wschodzie dojdzie do użycia siły, to najprawdopodobniej podważy to szanse na przeprowadzenie spotkania - mówił Ławrow podczas wizyty w Pekinie.
- W zasadzie jesteśmy gotowi do tego spotkania - dodał. - Format ten jest okazją, by jeszcze raz powiedzieć wprost naszym partnerom amerykańskim i rosyjskim, że konieczne jest przekonanie tych, których doprowadzili oni do władzy, o potrzebie szanowania własnego narodu i rozpoczęcia prawdziwej, a nie kosmetycznej reformy konstytucyjnej, na równoprawnej podstawie obejmującej wszystkie główne siły polityczne Ukrainy – oświadczył.
Reforma ta, która "zapewniłaby uwzględnienie interesów wszystkich bez wyjątku regionów Ukrainy", to według Ławrowa "klucz do uregulowania kryzysu".
Zapewniając, że Rosja nie obawia się rozmów w Genewie, wyjaśnił: "Zbieramy się po to, by omówić kryzys ukraiński. Z grubsza uzgodniliśmy program, jest to: deeskalacja, rozbrojenie nielegalnych ugrupowań, reforma konstytucyjna i przeprowadzenie wyborów".

Ławrow: "rząd tylko groził wschodowi Ukrainy"
Ocenił również, że oferta dialogu skierowana przez władze w Kijowie do regionów południowej i wschodniej Ukrainy jest krokiem "bardzo spóźnionym".
- Jeśli chodzi o inicjatywy związane z niedawną wizytą Arsenija Jaceniuka (premiera tymczasowego rządu Ukrainy) na południowy wschód, z deklaracjami, że obecne władze w Kijowie są gotowe zaprosić południowy wschód (...) do udziału w reformie konstytucji (...), to jest to bez wątpienia krok w dobrym kierunku, chociaż bardzo spóźniony. Od momentu przewrotu państwowego minęło półtora miesiąca. Ci, którzy przejęli władzę, nie zrobili nic, nie wysyłali żadnych sygnałów do mieszkańców południowego wschodu prócz gróźb i ultimatów - mówił Ławrow pod adresem władz ukraińskich
Wyraził również wdzięczność Chinom za "obiektywne i wyważone" stanowisko w sprawie wydarzeń na Ukrainie.
Szef MSZ Chin Wang Yi ze swej strony oznajmił, że jego krajowi zależy na tym, by na Ukrainie nie doszło do "dalszej destabilizacji". - Uważamy, że w celu rozwiązania problemu należy stworzyć sprzyjające warunki wewnętrzne. Z tego względu od samego początku wzywaliśmy wszystkie strony do dialogu, a nie do konfrontacji; do tego, by osiągnąć polityczne rozwiązanie problemu na drodze konsultacji - wskazał Wang Yi.

PAP/agkm

''