Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 29.04.2014

Kraków: próba zniszczenia obrazu Jezusa w Łagiewnikach. Są zarzuty

Zarzut złośliwego przeszkadzania w uroczystościach religijnych, publicznego znieważenia przedmiotów czci religijnej i obrazy uczuć religijnych postawiła prokuratura Ilonie R., która w niedzielę oblała cieczą obraz Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach i relikwie św. Faustyny.
Screen z filmu nagranego podczas próby zniszczenia obrazu Jezusa Miłosiernego w ŁagiewnikachScreen z filmu nagranego podczas próby zniszczenia obrazu Jezusa Miłosiernego w ŁagiewnikachYoutube/Gazeta Krakowska
Posłuchaj
  • Bogusława Marcinkowska, rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej: podejrzana znieważyła publicznie przedmioty czci religijnej (IAR)
  • Bogusława Marcinkowska, rzeczniczka krakowskiej prokuratury okręgowej: kobieta chciała zwrócić uwagę na właściwy sposób rozumienia przesłania św. Faustyny (IAR)
Czytaj także

- Podejrzana Ilona R. po ogłoszeniu zarzutu przyznała się do rzucenia pojemników z cieczą. Nie przyznała się, by chciała w ten sposób obrazić uczucia religijne będących tam osób czy przeszkadzać w uroczystościach religijnych - powiedziała we wtorek rzeczniczka prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska. Po zakończeniu przesłuchania podejrzanej, prokurator podejmie decyzję, jakie zastosuje wobec niej środki zapobiegawcze.

Jak wyjaśniła Marcinkowska, podejrzana swój czyn motywowała chęcią zwrócenia uwagi na właściwy jej zdaniem sposób rozumienia przesłania św. Faustyny.

Według prokuratury podczas oddawania czci relikwiom św. Faustyny Ilona R. dwukrotnie wylała na obraz Jezusa Miłosiernego oraz trumienkę zawierającą relikwie ciecz zawierającą niebieski brokat oraz klej. Tym samym znieważyła publicznie przedmioty czci religijnej i dopuściła się obrazy uczuć religijnych znajdujących się na terenie kaplicy klasztornej osób. Grozi jej za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.


Kobieta została zatrzymana przez jedną z sióstr, potem przekazana policji. Obraz, chroniony szybą, nie ucierpiał. Zniszczona została jego rama, elementy ołtarza i marmurowa trumienka z relikwiami św. Faustyny. Policja ustala, kto jest autorem filmiku z tego zdarzenia, który ukazał się w internecie.
Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II. Tu znajduje się słynny obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 roku Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Objawienie siostry Faustyny

Geneza obrazu Jezusa Miłosiernego wiąże się z objawieniem, jakie miała siostra Faustyna. Przedstawia on Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, od którego biją dwa promienie - czerwony i blady. U dołu obrazu umieszczono słowa "Jezu, ufam Tobie".

Pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego został namalowany w Wilnie w 1934 roku w pracowni Eugeniusza Kazimirowskiego pod bezpośrednim kierunkiem siostry Faustyny. Jest on eksponowany w kościele Ducha Świętego w Wilnie.

Na całym świecie zasłynął jednak obraz pędzla Adolfa Hyły ofiarowany do Kaplicy Klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach jako wotum za ocalenie rodziny z wypadków wojennych.

PAP, IAR, milosierdzie.pl, bk