Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 06.05.2014

Rosja wraca na europejskie salony? Francja zaprasza Putina na uroczystości

Francuskie władze zaprosiły Władimira Putina na obchody związane z 70 rocznicą D-Day - lądowania aliantów w Normandii. Rosyjski prezydent nie wyklucza przyjazdu.
Prezydent Francji podczas spotkania z premierem JaponiiPrezydent Francji podczas spotkania z premierem Japonii PAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER / POOL

Jego rzecznik, Dmitrij Pieskow potwierdził gazecie "Izwiestija” fakt otrzymania zaproszenia. Zastrzegł, że na razie nie zapadła decyzja w sprawie udziału prezydenta w uroczystościach.
Tuż przed ich rozpoczęciem we Francji, w stolicy sąsiedniej Belgii ma odbyć się szczyt G7, przeniesiony tam z rosyjskiego Soczi, w ramach reperkusji po aneksji Krymu przez Moskwę. Putin we Francji mógłby się spotkać z najważniejszymi przywódcami G7.

Akcja antyterrorystyczna na Ukrainie. Krwawy bilans walk w Słowiańsku [relacja] >>>

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Jeśli Putin pojawi się w Normandii, zasiądzie obok niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i Baracka Obamy. Tym samym szef Kremla wróci na światowe salony polityczne.
Tymczasem prezydent Francji nalega na wywieranie nacisków na rosyjskiego prezydenta w kontekście wyborów na Ukrainie 25 maja. Francois Hollande zaznaczył, że gdyby do nich nie doszło, byłoby to dla wszystkich porażką i pociągnęłoby za sobą ryzyko wybuchu wojny domowej. Dodał, że ani Rosja ani Władimir Putin nie chcą tych wyborów, gdyż dążą do dalszego wywierania nacisków na Kijów.
- Cała Europa i Stany Zjednoczone muszą wywrzeć presję (na Rosję) poprzez zastosowanie sankcji. Leży to także w interesie Rosji, ponieważ to źle być postrzeganym jako kraj, który chce uniemożliwiać jakiemuś państwu, w tym przypadku Ukrainie, głosowanie - powiedział Hollande w wywiadzie dla grupy medialnej BFMTV/RMC.
Według niego "na razie należy naciskać" na prezydenta Rosji Władimira Putina.

FILM: informacja o zaproszeniu Putina pojawia się w okresie prowadzenia przez władze w Kijowie operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
5 kanal/x-news

HISTORIA w portalu polskieradio.pl >>>

6 czerwca 1944 roku (tzw. D-Day) odbyło się lądowanie wojsk aliantów zachodnich na pięciu plażach Normandii. Alianci napotkali zaciekły opór wojsk niemieckich. Ocenia się, że podczas D-Day oraz późniejszych trzech miesięcy zaciętych walk o kontrolę nad Normandią zginęło lub zostało rannych 215 tys. alianckich żołnierzy oraz podobna liczba żołnierzy niemieckich. Opanowanie północnej Francji otworzyło jednak aliantom drogę na Paryż, a później na Belgię, Holandię i Niemcy.

pp/IAR/PAP