Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 27.05.2014

Pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach. Protest IPN: nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora

- To miejsce dla narodowych bohaterów, a nie komunistycznych dyktatorów - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.
Na zdjęciu archiwalnym z 06.04.2004 r. b. prezydent gen. Wojciech Jaruzelski podczas uroczystości XV Rocznicy Okrągłego Stołu, w pałacu prezydenckim w Warszawie. Wojciech Jaruzelski zmarł 25.05.2014. W lipcu skończyłby 91 lat.Na zdjęciu archiwalnym z 06.04.2004 r. b. prezydent gen. Wojciech Jaruzelski podczas uroczystości XV Rocznicy Okrągłego Stołu, w pałacu prezydenckim w Warszawie. Wojciech Jaruzelski zmarł 25.05.2014. W lipcu skończyłby 91 lat.PAP/Radek Pietruszka

Decyzję o tym, że generał zostanie pochowany na Wojskowych Powązkach podjęła prezydent Warszawy. Jak tłumaczył rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk wniosek w tej sprawie spełniał wszystkie wymogi formalne. Kwestie związane z samym pogrzebem leżą w gestii Kancelarii Prezydenta. To tam zapadnie decyzja jaki charakter będą miały uroczystości. Urzędnicy mają rozmawiać o tym z rodziną zmarłego.

Wiadomo już, że pogrzeb generała odbędzie się 30 maja o godzinie 12. Jaruzelski spocznie w na terenie kwatery 1. Armii Wojska Polskiego. Tego dotyczył wniosek Związek Kombatantów RP wysłany w poniedziałek do Hanny Gronkiewicz-Waltz. Taka też była wola najbliższych Wojciecha Jaruzelskiego.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>

Zdaniem IPN generał powinien być pochowany wszędzie, tylko nie na Wojskowych Powązkach. - Chcemy zachować, czy tak naprawdę przywrócić, charakter tej wyjątkowej nekropolii w dziejach Polski. Nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora - mówi RMF FM prezes Instytutu Łukasz Kamiński. Według niego, pogrzeb generała powinien mieć charakter wyłącznie rodzinny, a nie państwowy.

- Generał Jaruzelski, oczywiście jak każdy człowiek, zasługuje na godny pogrzeb, natomiast nie powinien być traktowany w jednym rzędzie z bohaterami narodowymi, a takich moim zdaniem staramy się chować na takich cmentarzach, jak Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Dzisiaj budujemy wolną Rzeczpospolitą w oparciu o te wartości, których generał Jaruzelski nie tylko nie wyznawał przez większość swojego życia, ale też je czynnie zwalczał - mówi Kamiński.

IPN w swoim oświadczeniu przypomina karierę komunistycznego przywódcy w Ludowym Wojsku Polskim. Prezes Instytutu wylicza między innymi udział Wojciecha Jaruzelskiego w walce z antykomunistycznym, niepodległościowym podziemiem, wkład PRL w inwazji na Czechosłowację, masakrę robotników na Wybrzeżu w 1970 roku i wprowadzenie stanu wojennego 11 lat później. Jak dodaje, okres stanu wojennego i kolejne lata przyniosły nie tylko ofiary, ale i "zniszczenie ogromnych nadziei i entuzjazmu wywołanych wydarzeniami Sierpnia 1980 roku".

Podobne opinie można usłyszeć w PiS. Poseł Mariusz Kamiński z sejmowej komisji obrony narodowej uważa, że Powązki nie są odpowiednim miejscem spoczynku dla Jaruzelskiego, bo pozostawił honor żołnierza Wojska Polskiego w 1970 roku na ulicach Gdańska, kiedy był ministrem obrony narodowej, a wojsko strzelało do bezbronnych robotników.
- Skromny pogrzeb, jak najciszej powinno być na ten temat - uważa. Zdaniem Kamińskiego, to, że Jaruzelski walczył jako żołnierz w czasie II wojny światowej a także fakt, iż był legalnie wybranym prezydentem nie przekreśla jego powojennej działalności. Utrwalał w Polsce władzę komunistyczną - kiedy prześladowano niepodległościową opozycję oraz torturowano i rozstrzeliwano w komunistycznych kazamatach żołnierzy niepodległościowego podziemia.
Mariusz Kamiński dodał, że jako wiceprzewodniczący komisji obrony narodowej będzie walczył o to, żeby uniemożliwić pochówki komunistycznych zbrodniarzy na Powązkach. Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o generała Jaruzelskiego, ale także o sędziów i prokuratorów wojskowych. - Oni nigdy nie powinni spocząć na Powązkach bo to jest hańba - podkreślił. Dodał, że po apelach PiS minister obrony powołał specjalną komisję złożoną z przedstawicieli, MON, kombatantów i parlamentarzystów, którzy mają rozwiązać problem kontrowersyjnych pochówków.

Zobacz serwis - Grudzień '70 >>>

W piśmie do ministra obrony narodowej Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych prosi Tomasza Siemoniaka  o zorganizowanie pochówku z ceremoniałem wojskowym. Resort sprawy na razie nie skomentował. Środowisko byłych żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego uważa, że pogrzeb generała Jaruzelskiego powinien mieć charakter wojskowy, ponieważ zmarły przeszedł cały szlak bojowy 1. Armii. Został odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz trzy razy medalem Zasłużony na Polu Chwały.

Generał Jaruzelski w Radiach Wolności>>>

Jaruzelski był przywódcą PRL. Przez całe dziesięciolecia zasiadał w ścisłym kierownictwie PZPR. Był  przewodniczącym Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 13 grudnia 1981 roku ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Tysiące ludzi zostało wtedy internowanych. W kopalni Wujek doszło do brutalnej pacyfikacji strajkujących górników.

W 1989 roku został Jaruzelski wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Polski. W ostatnich latach ciężko chorował. Procesy, w których zasiadał na ławie oskarżoónych nigdy nie zakończyły się prawomocnym wyrokiem skazującym.

RMF FM/asop