Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 10.06.2014

Merkel chce Junckera na szefa KE. Cameron: on myśli starymi realiami

Angela Merkel zapewniła, że jej kandydatem na szefa Komisji Europejskiej pozostaje były premier Luksemburga.
Premier Holandii Mark Rutte, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, oraz premier Wielkiej Brytanii David CameronPremier Holandii Mark Rutte, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, oraz premier Wielkiej Brytanii David CameronPAP/EPA/MAJA SUSLIN
Posłuchaj
  • Juncker szefem KE? Brytyjskie weto. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
Czytaj także

Jednocześnie zastrzegła, że personalia nie były najważniejszą kwestią omawianą w trakcie szczytu w szwedzkim Harpsund.

Niemiecka kanclerz w trakcie wspólnej konferencji z premierami Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii i Szwecji pytana była o sprzeciw wobec kandydatury Jeana Claude'a Junckera. Na szefa komisji nie chce go koalicja pod przywództwem Davida Camerona. Merkel stwierdziła, że tak jak oświadczyła to już w swoim kraju, tak powtórzyła dziś innym przywódcom - "Juncker jest kandydatem na szefa Komisji Europejskiej, którego chcę na tym stanowisku".

"Bezużyteczna decyzja"

David Cameron po spotkaniu w Harpsund dał do zrozumienia, że jego rząd nadal nie zmienia stanowiska w sprawie kandydatury byłego premiera Luksemburga. Cameron ostrzegł europejskich przywódców przed podjęciem "bezużytecznej" decyzji. Mówił, że Europa potrzebuje liderów, którzy sprawią, że Unia Europejska będzie bardziej otwarta.

Dziś w Harspund mówił, że Unia Europejska potrzebuje reform i przywódców, którzy ją w tym kierunku poprowadzą. Choć nie wymienił nazwiska Junckera, podkreślał że chciałbym, by Wielka Brytania pozostała w zreformowanej Unii.  - Oczywiście jeśli Unia nie pójdzie w tym kierunku, nie będzie to pomocne  - dodał. Cameron obiecał Brytyjczykom referendum na temat wystąpienia kraju z Unii Europejskiej. Ma się ono odbyć w 2017 roku. Junckerowi zarzuca, że jest politykiem myślącym starymi realiami, a także zbyt zaangażowanym w projekt przekształcania Unii w superpaństwo.

To Juncker był jednym z architektów wprowadzenia euro. Premier Wielkiej Brytanii jeszcze przed przybyciem w poniedziałek do Szwecji konsultował stanowisko ze swoimi potencjalnymi sprzymierzeńcami - premierem Węgier Wiktorem Orbanem i premierem Włoch Matteo Renzim.

Przeciwko niemieckiemu wyborowi są też szefowie rządów Holandii i Danii.

IAR, to

''