Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 15.06.2014

Atak na ambasadę FR w Kijowie. Rosja oburzona, informuje OBWE i ONZ

Protestujący przed rosyjską placówką domagają się, by Rosja poniosła odpowiedzialność za śmierć załogi samolotu wojskowego zestrzelonego przez prorosyjskich separatystów w Ługańsku.
Zniszczony samochód należący do ambasadyZniszczony samochód należący do ambasadyPAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Demonstranci usunęli z budynku flagę Federacji Rosyjskiej, obrzucili placówkę świecami dymnymi i jajkami. Poprzewracali samochody z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi. Powybijali kilka szyb.
- Chcemy, by pracownicy rosyjskiej ambasady, która jest centrum antyukraińskiej działalności, natychmiast opuścili terytorium Ukrainy. Rosja powinna także przyznać, że prowadzi wobec Ukrainy niewypowiedzianą wojnę - oświadczył jeden z protestujących.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
AFP podała, że protestowi przyglądało się kilkunastu milicjantów. Nie zareagowali.
Rosja oburzona atakiem na jej ambasadę
"Strona rosyjska jest skrajnie oburzona z powodu prowokacyjnych działań faszyzujących bojówkarzy przeciwko ambasadzie Rosji na Ukrainie. Przy nieodpowiedzialnym pobłażaniu ze strony ukraińskich władz dokonano ataku na rosyjskie przedstawicielstwo dyplomatyczne i sprofanowano flagę Federacji Rosyjskiej" - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.
Rosyjski resort spraw zagranicznych podkreślił, że "mimo niejednokrotnych wystąpień MSZ Rosji i ambasady FR na Ukrainie do ukraińskich władz oficjalnych, organy ochrony prawa Ukrainy nie podjęły jakichkolwiek kroków mających na celu ochronę ambasady Rosji w Kijowie, co stanowi brutalne pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań Ukrainy".
MSZ Rosji poinformowało, że "strona rosyjska zażądała od strony ukraińskiej podjęcia niezbędnych kroków dla zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskich dyplomatów w Kijowie".
W sobotę wieczorem szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zwrócił się do rotacyjnego przewodniczącego OBWE, prezydenta Szwajcarii Didiera Burkhaltera "z usilną prośbą, aby wykorzystał wszystkie możliwości w celu niedopuszczenia do dalszych prowokacji w stosunku do ambasady FR na Ukrainie".
Również wieczorem resort spraw zagranicznych Rosji podał, że polecił ambasadorowi FR przy ONZ Witalijowi Czurkinowi, by na forum Rady Bezpieczeństwa poruszył temat "prowokacyjnych działań wobec ambasady Rosji". Rosja w czerwcu sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Stany Zjednoczone potępiają atak
USA potępiają atak na rosyjską ambasadę w Kijowie i apelują do ukraińskich władz, by zapewniały ochronę wszystkim placówkom dyplomatycznym.
- Prosimy ukraińskie władze, by wywiązały się z obowiązków wynikających z konwencji wiedeńskiej i zapewniły ochronę budynkom dyplomatycznym - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.
Demonstracja przed ambasadą Ukrainy w Moskwie
W sobotę wieczorem około 200 osób zebrało się przed ambasadą Ukrainy w Moskwie. Według agencji ITAR-TASS, zgromadzeni skandowali antyfaszystowskie hasła i domagali się uwolnienia rosyjskich dziennikarzy zatrzymanych na Ukrainie.
Policja ogrodziła ukraińską placówkę metalowymi barierkami. Na miejscu były co najmniej trzy autobusy z policjantami.
Żałoba narodowa na Ukrainie
W sobotę nad ranem prorosyjscy separatyści zestrzelili nieopodal lotniska w Ługańsku ukraiński samolot transportowy Ił-76.
Zginęło 49 osób - 9 członków załogi i 40 żołnierzy.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił niedzielę dniem żałoby narodowej. Zwołał w trybie pilnym posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Zapowiedział też, że " terroryści otrzymają adekwatną odpowiedź".
x-news.pl, Cihan News Agency
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''