Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 30.06.2014

Górak-Sosnowska o walkach w Iraku: może dojść do ograniczonych akcji USA

- Sytuacja w Iraku coraz bardziej niepokojąca - ocenia arabistka doktor Katarzyna Górak-Sosnowska z SGH. Dzihadyści walczący w Syrii i Iraku ogłosili utworzenie islamskiego kalifatu na kontrolowanych przez siebie terenach.
Iraccy żołnierze przygotowują się do walki z dżihadystamiIraccy żołnierze przygotowują się do walki z dżihadystami PAP/EPA/ALAA AL-SHEMAREE

Taka deklaracja znalazła się na rozpowszechnianym w internecie nagraniu. "Kalifem" został szef ugrupowania Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie Abu Bakr al-Bagdadi. Nazwano go także "przywódcą wszystkich muzułmanów".
Dr Katarzyna Górak-Sosnowska wyjaśnia, że działania dżihadystów oznaczają coraz mocniejsze "zapętlenie sytuacji w tym państwie". Poza tym, powstanie "Kalifatu" ma znaczenie symboliczne dla fundamentalistów islamskich, ponieważ do tej pory tylko zapowiadali stworzenie podobnej struktury.
Tumaczy, że kłopot z Islamskim Państwem w Iraku i Lewancie polega też na tym, że jest ono niechętnie widziane przez inne kraje muzułmańskie w tym przez Iran, ponieważ byłoby to państwo sunnickie. Dlatego teraz największą zagadką będzie to, czy Iran jest w stanie pokonać animozje ze Stanami Zjednoczonym i wspólnie podjąć próbę zniszczenia tego nieprzewidywalnego tworu.
Mimo tego ekspert wątpi, by Amerykanie wysłali ponownie wojska do Iraku. Prezydent USA Barack Obama kilka dni temu zapewnił, że kraj ten nie zostanie wciągnięty ponownie w działania bojowe w tym kraju. Jednak z drugiej strony nie wykluczył w ubiegłym tygodniu podjęcia przez siły zbrojne USA w razie potrzeby ograniczonych akcji.
Obama poinformował też, że w Iraku i krajach sąsiednich, przebywa obecnie 300 amerykańskich doradców wojskowych, których zadaniem jest pomoc i wsparcie irackiej armii rządowej.

Od kilku tygodni na północy Iraku trwa ofensywa sunnickich dżihadystów z ugrupowania ISIL, które dąży do obalenia zdominowanego przez szyitów rządu premiera Nuriego al-Malikiego. Władze Iraku ostrzegają, że konflikt na terenie ich państwa staje się poważniejszy od tego z lat 2006-2007, w następstwie którego śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi.

Irak rozpada się na oczach świata>>>
W latach 2006-2007 fala przemocy na tle wyznaniowym doprowadziła Irak na krawędź wojny domowej.

O wojnie domowej w Iraklu - tu czytaj więcej>>>

CNN Newsource/x-news

Kalifat to rodzaj reżimu polityczno-religijnego, istniejącego od śmierci Mahometa do początku XX wieku. Kalif był uznawany - nie zawsze i nie przez wszystkich - za przywódcę muzułmanów na świecie. Czterech pierwszych kalifów, którzy rządzili po śmierci proroka Mahometa, nazywanych było sprawiedliwymi. Kalifat przeżywał złoty wiek za czasów dynastii Ummajadów (661-750 r. n.e.), których stolicą był Damaszek, i Abbasydów (750-1517 r. n.e) - ze stolicą w Bagdadzie. Kalifat upadł wraz z imperium otomańskim, został zniesiony w 1924 roku.

pp/PAP

''