Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 16.07.2014

Warszawa: Pałac Krasińskich odzyska swój dawny blask

- Dla mnie to wielka radość, że Warszawa doczeka się rewitalizacji jednego z największych, wprawdzie nie do końca zachowanych, ale jednak - częściowo ocalałych z pożogi wojennej - zabytków doby baroku - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska.
W ramach projektu Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich - europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII w. nastąpi m.in. wymiana okien, kompleksowe odrestaurowanie elewacji ogrodowej pałacu i fasad bocznych oraz renowacja wystroju rzeźbiarskiego i montaż rzeźby Marka Waleriusza na szczycie tympanonuW ramach projektu "Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich - europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII w." nastąpi m.in. wymiana okien, kompleksowe odrestaurowanie elewacji ogrodowej pałacu i fasad bocznych oraz renowacja wystroju rzeźbiarskiego i montaż rzeźby Marka Waleriusza na szczycie tympanonuPAP/Jakub Kamiński
Posłuchaj
  • Rozpoczyna się remont Pałacu Krasińskich. Minister kultury Małgorzata Omilanowska (IAR)
Czytaj także

Remont Pałacu Krasińskich w Warszawie rozpocznie się jeszcze w tym roku. W planach jest kompleksowe odrestaurowanie elewacji pałacu, fasad bocznych, renowacja rzeźb. -Pałac Krasińskich był rzeczywiście rezydencją wielkiej skali, wielkiej klasy i wielkiej urody - mówiła minister kultury.
W pierwszej kolejności odnowione będą elewacje, odrestaurowane zostaną też wszystkie rzeźby zdobiące gmach. Przewidziane jest także ożywienie arkad przez zainstalowanie multimedialnych ekranów, na których można będzie zobaczyć wystawy wirtualne i najcenniejsze zbiory na co dzień zamknięte w skarbcu Biblioteki Narodowej. Po zakończeniu tych prac planowany jest pełny remont wnętrz pałacu.
- Pałac Krasińskich przetrwał, ale jako daleko posunięta ruina. Wielkiego wysiłku wymagało doprowadzenia go do stanu w jakim jest dzisiaj. Potem przez wiele dziesięcioleci nie miał już tyle szczęścia do inwestycji. Dopiero w 2008 roku doczekał się remontu fasady - przypomniała Małgorzata Omilanowska.
Według minister, projekt, przygotowany przez Bibliotekę Narodową zakłada, że nie tylko będzie on ładniejszy. - Ale że będzie on też bardziej dostępny, otwarty, mocniej niż do tej pory zostanie włączony w obieg życia kulturalnego i turystycznego Warszawy - dodała.
Pałac Krasińskich, znany także pod nazwą Pałac Rzeczypospolitej, to barokowa budowla z przyległym od strony zachodniej dużym parkiem - Ogrodem Krasińskich. Zbudowany został w drugiej połowie XVII wieku wg projektu Tylmana z Gameren.
Kupiony przez Komisję Skarbową w 1765 roku został nazwany Pałacem Rzeczypospolitej i przeznaczony na siedzibę urzędów. Po pożarze w 1782 roku został odbudowany według projektu Dominika Merliniego. W latach 1827-1828 odbywały się tam posiedzenia sądu sejmowego.
W 1944 roku pałac, w trakcie powstania warszawskiego, został spalony. W latach 1952-1961 pałac odbudowano i przekazano go Bibliotece Narodowej. W 1965 r. wpisano go do rejestru zabytków, a w 1994 r. uznano za pomnik historii. Obecnie mieszczą się w nim zbiory specjalne Biblioteki Narodowej.
Planowana data zakończenia realizacji to 15 kwietnia 2016 roku. 13,7 mln zł dotacji na ten cel pochodzi z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego - Biblioteka Narodowa otrzymała 100 proc. dofinansowania na konserwację i rewitalizację Pałacu Krasińskich.

PAP/asop

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach>>>