Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 22.07.2014

Łatwiej będzie dostać się do specjalisty? Sejm uchwalił ustawy z tzw. pakietu kolejkowego

Posłowie uchwalili trzy ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego. Ich główne założenia to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych.
Prawo wyboru lekarza to podstawowe prawo każdego pacjentaPrawo wyboru lekarza to podstawowe prawo każdego pacjentaGlow Images/East News

Sejm, dzięki głosom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, uchwalił nowelizacje ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.
Prawo i Sprawiedliwość i Sprawiedliwa Polska (Solidarna Polska i Polska Razem) dwa razy wstrzymały się od głosu i były przeciw zmianom w ustawie o pielęgniarkach. Większość posłów Twojego Ruchu głosowało przeciw wszystkim trzem projektom, zaś Sojusz Lewicy Demokratycznej wstrzymał się od głosu przy każdym.
Posłowie przyjęli też sześć z 21 zgłoszonych podczas drugiego czytania poprawek. Większość z nich  zgłosił klub PiS i te zostały odrzucone. Głosowanie trwało niecałą godzinę i było przerywane licznymi pytaniami posłów PiS, TR i SLD, którzy zarzucali rządowym projektom, że wcale nie skrócą kolejek. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w odpowiedzi pytał posłów opozycji, czy są za skróceniem kolejek, czy przeciw. - To prosty wybór, tu nie trzeba dużo myśleć, powinno się udać - stwierdził.
Jest szansa, że parlamentarzyści skończą pracę nad propozycją jeszcze przed sejmowymi wakacjami. Warunek - ustawami muszą zająć się senatorowie. W harmonogramie rozpoczynającego się w środę dwudniowego posiedzenia nie ma na razie takiego punktu. Posłowie z komisji zdrowia skończyli jednak prace nad rządowym pakietem dopiero w poniedziałek.
Marszałek Ewa Kopacz podkreśliła jeszcze przed rozpoczęciem obrad Sejmu, że jest szansa na przyspieszenie prac nad ustawami. Przekonywała, że gdyby Senat zajął się pakietem na najbliższym posiedzeniu, posłowie już w piątek mógliby ponownie głosować w tej sprawie.
Pacjenci odczują różnicę?

Nowe przepisy zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".
Położony ma być nacisk na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta. Leczenie szpitalne ma być prowadzone tylko w przypadkach, w których jest to konieczne, a nie "korzystne organizacyjnie".
Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.
Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania "porady receptowej", ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.
Pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata - wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.
Zmienić ma się także rola NFZ. Wycena z Funduszu przeniesiona zostanie do Agencji Oceny Technologii Medycznych. Wzmocniona ma zostać rola konsultantów krajowych, m.in. poprzez większą współpracę z konsultantami wojewódzkimi.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk