Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 05.08.2014

Cyfryzacja radia postępuje! DAB+ we Wrocławiu i Szczecinie

W piątek w samo południe ruszyło nadawanie cyfrowe w systemie DAB+ we Wrocławiu i w Szczecinie. Do końca 2020 roku sygnał cyfrowy ma być dostępny w całej Polsce.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

W systemie DAB+ dostępne będą programy Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, Polskie Radio 24 oraz Radio Rytm), a we Wrocławiu też - Polskie Radio Wrocław, w Szczecinie Polskie Radio Szczecin. By odbierać sygnał cyfrowy, należy posiadać radioodbiornik cyfrowy działający w DAB+.

/

Członek Zarządu Polskiego Radia S.A. Henryk Cichecki zwraca uwagę, że doświadczenia europejskie oraz analiza możliwych wariantów rozwoju rynku radiowego w naszym kraju pokazują, iż proces cyfryzacji naziemnego sygnału radiowego jest koniecznością. Polskie Radio zamierza go zatem kontynuować i jako medium publiczne udostępniać Słuchaczom, w jak najszerszy sposób, zróżnicowaną ofertę antenową, stopniowo uzupełnianą o usługi dodatkowe.

/

W tym roku sygnał radia cyfrowego dotrze do mieszkańców kolejnych aglomeracji. 1 października sygnał cyfrowy zostanie włączony w Łodzi, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Kielcach i Krakowie. Zgodnie z planem w 2014 r. radio cyfrowe będą mogli odbierać mieszkańcy w okolicach Bydgoszczy, Koszalina, Olsztyna, Zielonej Góry, Białegostoku, Lublina, Rzeszowa.

Emisja cyfrowa wystartowała w październiku ubiegłego roku w Warszawie i na Śląsku. Po poszerzeniu zasięgu o Wrocław i Szczecin sygnał w systemie DAB+ dociera łącznie do ośmiu milionów Polaków i pokrywa siedem procent terytorium kraju. Programy Polskiego Radia drogą cyfrową na obszarze całego kraju będzie można odbierać od końca 2020 r. Nie będzie się to jednak wiązać z wyłączeniem emisji analogowej.

Cyfrowa przyszłość

Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na stały wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

DAB+ umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji i in. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu.

aj