Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 26.08.2014

Szczyt w Mińsku: Poroszenko spotkał się z Putinem. "Rozmowy nie były łatwe"

Wschód i Zachód omówiły w Mińsku kwestie wojny i pokoju na Ukrainie. Rozmowy prezydentów Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy z udziałem szefowej unijnej dyplomacji trwały 4 godziny. Uzupełniły je dwustronne spotkania polityków.
Rozwiązanie konfliktu ukraińskiego coraz bliżej?Rozwiązanie konfliktu ukraińskiego coraz bliżej?PAP/EPA/SERGEI BONDARENKO / POOL

Z przekazów rosyjskich i białoruskich mediów wynika, że zgodnie z oczekiwaniami szczyt nie okazał się przełomowy w kwestii przezwyciężenia kryzysu ukraińskiego. Na marginesie szczytu przeprowadzono szereg spotkań dwustronnych. Po raz pierwszy od czerwca rozmawiali w cztery oczy prezydenci Rosji i Ukrainy - Władimir Putin i Petro Poroszenko. Wcześniej obaj politycy podali sobie ręce na powitanie.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Szef dyplomacji ukraińskiej Pawło Klimkin zapewnił, że Ukraina wykorzystuje wszystkie możliwości, aby doprowadzić do pokoju na wschodzie kraju, i uczestniczy w tym celu w rozmowach w różnych formatach. - Wszyscy mogą być pewni, że nie zmarnujemy żadnej szansy, będziemy wykorzystywać wszelkie istniejące możliwości i nawet więcej - powiedział.

Zaznaczył, że pokój i deeskalacja sytuacji w Doniecku i Ługańsku to dla Ukrainy sprawa "nawet nie kluczowa, tylko decydująca". Jak podkreślił, dla jego kraju podstawowym założeniem jest "jedna, demokratyczna, europejska Ukraina, kraj, który podąża europejskim szlakiem i który wie, że czeka go europejska przyszłość". - Wszystkie inne sprawy można omawiać - dodał.

Łukaszenka zapowiada kolejne spotkania ws. Ukrainy w Mińsku

- Uczestnicy spotkania Ukraina-UE-Unia Celna uzgodnili, że białoruska stolica będzie miejscem dialogu grupy kontaktowej ws. Ukrainy - powiedział po zakończeniu rozmów prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że zaproponowano, by grupa spotkała się jak najszybciej. - Petro Poroszenko nalegał, by spotkanie odbyło się już w środę - podkreślił.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Poparto też propozycję prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, by kontynuować rozmowy na temat Ukrainy we wtorkowym formacie (czyli Ukraina-UE-Unia Celna) - dodał Łukaszenka.

Uzgodniono również, że do 12 września eksperci mają wypracować propozycje, które pozwolą usunąć wątpliwości Unii Celnej związane z podpisaniem przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE. Łukaszenka podkreślił, że rozmowy na spotkaniu Ukraina-UE-Unia Celna nie były łatwe i stanowiska stron czasem bardzo się różniły, ale sam fakt spotkania należy uznać za "niewątpliwy sukces". - Wszyscy chcieliśmy przełomu. (...) Przeprowadzono poważne rozmowy na cały szereg tematów związanych z sytuacją na Ukrainie - zaznaczył.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy

Na wschodzie Ukrainy trwają walki między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Kijów oskarża władze Rosji o dostarczanie broni separatystom. Twierdzi też, że w walkach uczestniczą po stronie rebeliantów rosyjscy żołnierze.

W poniedziałek wieczorem Poroszenko wydał dekret o rozwiązaniu parlamentu. Przedterminowe wybory do Rady Najwyższej Ukrainy mają się odbyć 26 października.

'' PAP/IAR/aj