Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 28.08.2014

Rosyjskie wojska walczą z armią Ukrainy. Są zabici [relacja z 28 sierpnia 2014]

- Ponad 100 rosyjskich żołnierzy zginęło 13 sierpnia na wschodzie Ukrainy, gdzie pomagali prorosyjskim separatystom w walkach z siłami ukraińskimi - poinformowało dwoje przedstawicieli Rady Praw Człowieka przy prezydencie Rosji.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

21.05

O sytuacji na Ukrainie debatuje w Nowym Jorku Rada Bezpieczeństwa ONZ. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia, zwołanego na wniosek Litwy, padło wiele ostrych słów pod adresem Rosji. - Nie możemy ignorować zatrważających doniesień o rosyjskim zaangażowaniu w najnowszą eskalację konfliktu. Jeśli informacje te zostaną potwierdzone, będzie to jawne naruszenie prawa międzynarodowego i karty Narodów Zjednoczonych - mówił rozpoczynając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, zastępca Sekretarza Generalnego Jeffrey Feltman.
Działania Rosji skrytykowała także przedstawicielka Litwy, który to kraj złożył wniosek o zwołanie posiedzenia Rady. Wątpliwości, że Rosja zaostrzyła konflikt i że bierze bezpośredni udział w działaniach militarnych na Ukrainie nie mieli też przedstawiciele innych krajów. Wyrażali oni oburzenie krokami Moskwy. Mimo ostrych słów pod adresem Rosji nie można się spodziewać podjęcia żadnych realnych kroków bowiem jako stały członek Rady Bezpieczeństwa, Rosja dysponuje prawem weta.

20.30
Waszyngton gotów jest nałożyć nowe sankcje na Rosję. - USA rozważają szereg opcji w reakcji na zaangażowanie Moskwy w konflikt na wschodniej Ukrainie - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki.
Oceniła, że sankcje są "najbardziej efektywnym, najlepszym instrumentem" wywarcia presji na Federację Rosyjską. - Rozwiązanie militarne nie jest naszym zdaniem właściwym podejściem - dodała.
20.04

Dramatyczny apel żon rosyjskich żołnierzy: co się dzieje z naszymi mężami? Młode kobiety, niektóre z małymi dziećmi, zebrały się przed bazą 331. pułku 98. Dywizji Wojsk Powietrznodesantowych. Próbowały zorganizować w Kostromie manifestację. Przewodnicząca Komitetu Matek Żołnierzy Walentina Mielnikowa, cytowana przez niezależną telewizję Dożd, oświadczyła, że na Ukrainie, wspierając prorosyjskich separatystów, walczy prawie 15 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

20.00

Nowoazowsk i okoliczne miasta w obwodzie donieckim, na południu Ukrainy, zostały zajęte przez regularne wojska rosyjskie - oświadczył w czwartek ambasador Ukrainy przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Ihor Prokopczuk.

Sytuacja
Sytuacja na wschodzie Ukrainy. PAP/DPA/Adam Ziemianowicz

19.47

 

O godz. 20 w Belwederze odbędzie się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska, z udziałem marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz szefów MSZ i MON Radosława Sikorskiego i Tomasza Siemoniaka - dowiedziała się PAP.

19.12

Ukraina liczy, że Stany Zjednoczone nadadzą jej status głównego sojusznika spoza NATO - głosi komunikat wydany po obradach Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie. Ukraina poprosi też o konsultacje z państwami, które były stronami zawartego w 1994 Memorandum Budapeszteńskiego o gwarancjach bezpieczeństwa międzynarodowego dla Ukrainy po oddaniu przez ten kraj poradzieckiej broni nuklearnej.
Zastępca sekretarza Rady Mychajło Kowal powiedział, że podczas zwołanego przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę posiedzenia zdecydowano o przywróceniu od jesieni poboru powszechnego do wojska.

19.09

Ministerstwo obrony Rosji zaprzecza doniesieniom o udziale wojsk Federacji Rosyjskiej w nasilających się walkach na wschodzie Ukrainy. Rzecznik resortu Igor Konaszenkow powiedział rosyjskim mediom, że informacje podane przez Kijów "nie mają związku z rzeczywistością". Dodał, że jednostki, które, według Stanów Zjednoczonych, przeniknęły na Ukrainę, prowadziły "ćwiczenia taktyczne w ramach swoich zadań i na swoim terenie.

18.53

Do 1 września zakończy się kontrola wszystkich schronów przeciwlotniczych w Rosji - poinformowało ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej. Resort twierdzi, że dzięki podejmowanym od 2013 roku działaniom 68,5 proc. schronów przeciwlotniczych na terytorium Rosji nadaje się do użytku. Do 2020 roku resort chce podnieść ten wskaźnik do 80 proc.

18.45


- Musimy reagować, już nie tylko jako sąsiad Ukrainy, ale jako ważny element Unii Europejskiej i NATO. Widać, że eskalacja zbrojnych ekscesów jest coraz większa - powiedział Grzegorz Schetyna.Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych podkreślił, że Polska powinna jeszcze głośniej upominać się o zachowanie integralności terytorialnej Ukrainy. - Nasz wolny świat nie może pozwolić Rosji, Putinowi na akcję zbrojną. Giną ludzie i ta sytuacja zdaje się wymykać spod kontroli. Potrzebne są szybkie reakcje wolnego świata - dodał Schetyna. (źródło: TVN24/x-news)

18.30

Wobec pogłębiającego się konfliktu na wschodzie Ukrainy kanclerz Niemiec Angela Merkel nie wyklucza zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że będzie to tematem sobotniego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.

czytaj więcej>>>

18.10

Około 100 rosyjskich wojskowych zginęło podczas walk, jakie miały miejsce 13 sierpnia na wschodzie Ukrainy. Informację przekazało dwoje przedstawicieli Rady Praw Człowieka przy prezydencie Rosji, powołując się na świadków i rodziny poległych.

czytaj więcej>>>

17:48

Do szpitala Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) im. Siergieja Kirowa w Petersburgu w czwartek przywieziono 12 rannych żołnierzy doborowej 106. gwardyjskiej dywizji powietrznodesantowej, stacjonującej na co dzień w Riazaniu, 180 km na południe od Moskwy.
Poinformowała o tym niezależna telewizja Dożd, powołując się na źródło w kręgach medycznych Petersburga. Według stacji żołnierzy przywieziono samolotem transportowym An-72 z Rostowa nad Donem, w południowej Rosji.
Informator TV Dożd przekazał, że był to już 15. samolot z rannymi do WAM w tym tygodniu. Rozmówca stacji dodał, że dotychczas przywożono rannych rebeliantów, głównie z paszportami ukraińskimi. Podał on też, że w petersburskim szpitalu przebywa łącznie około 180 rannych przetransportowanych z Rostowa. Większość ma rany odłamkowe dolnej części ciała, tj. od wybuchów granatów i min.
Źródło TV Dożd również wyjaśniło, że ranni ze wschodniej Ukrainy są przewożeni do Petersburga, gdyż szpitale w Rostowie i Wołgogradzie są przepełnione.

17:40

NATO publikuje zdjęcia satelitarne rosyjskich wojsk na Ukrainie.

Niżej: fotografia przedstawiająca kolumnę pancerną Rosji, zmierzającą w stronę Krasnodonu, 21 sierpnia.

fot.
fot. United States Mission to NATO

Niżej artyleria rozstawiona jest już w pozycjach bojowych. Obok dyżuruje kilka pojazdów, które pomagają w logistyce, transporcie żywności, amunicji etc.

 

źr.
źr. US Mission to NATO

 

17:35

Brytyjski premier David Cameron zaapelował o natychmiastowe zatrzymanie rosyjskich czołgów przekraczających granicę Rosji z Ukrainą, ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina przed dalszymi konsekwencjami takich działań.

17:07

W raporcie RBNiO podkreślono jednocześnie, że kontrofensywa pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych i nielegalnych grup zbrojnych w południowo-wschodniej części obwodu donieckiego trwa.

17:06

Zajęcie przez separatystów Nowoazowska i pobliskich miejscowości w obwodzie donieckim poprzedził ostrzał z terytorium Rosji z użyciem pocisków rakietowych Grad - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
Według informacji RBNiO w środę ok. godz. 11 (godz. 10 w Polsce) nastąpił ostrzał rakietowy peryferii Nowoazowska i pozycji sił ukraińskich. Następnie ruszył atak dwóch kolumn złożonych z czołgów, bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych, które dotarły na Ukrainę z obwodu rostowskiego na południu Rosji - wynika z raportu.
W RBNiO poinformowano, że w celu ratowania życia ukraińskich żołnierzy wycofano ich z Nowoazowska. Przed wieczorem obie kolumny z obwodu rostowskiego weszły do strategicznie ważnego miasteczka.

16:47

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenił, że wojska rosyjskie wkroczyły do jego kraju by wesprzeć prorosyjskich separatystów, którzy są wycieńczeni walkami z rządowymi siłami ukraińskimi.
- Na ratunek tej bandzie weszły z Federacji Rosyjskiej, przez niekontrolowany przez nas odcinek granicy, kolumny ciężkiego sprzętu, duża partia broni i żołnierze z regularnych oddziałów rosyjskiej armii - powiedział prezydent na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie.
Poroszenko ujawnił, że w czwartek po raz pierwszy od dłuższego czasu doszło do kontaktu między sztabami generalnymi sił zbrojnych Ukrainy i Rosji. - W czwartek odbyły się pierwsze konsultacje sztabów generalnych Ukrainy i Federacji Rosyjskiej - przekazał, nie ujawniając żadnych szczegółów tych rozmów.

16:37

Zachód, jeśli będzie prowadzić dotychczasową politykę, nie powstrzyma Rosji na Ukrainie. Tak sytuację w Donbasie komentuje Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspert podkreśla, że chociaż Kreml oficjalnie twierdzi, że na Ukrainie nie ma rosyjskich wojsk, to w ostatnich dniach zachowuje już coraz mniej pozorów - używa na terytorium Ukrainy wszelkiej możliwej broni konwencjonalnej i swoich żołnierzy.
Adam Balcer nie spodziewa się radykalnych kroków ze strony społeczności międzynarodowej, które mogłyby zatrzymać rosyjską inwazję. Na Radzie Bezpieczeństwa ONZ usłyszymy kolejne deklaracje - przewiduje. Jak dodaje, zachód może się zdecydować na wprowadzanie kolejnych stopniowych sankcji. Ale nie będą to, jego zdaniem, sankcje które mogą poważnie uderzyć w rosyjską gospodarkę.
Zdaniem eksperta, Kreml jest zdeterminowany, aby destabilizować sytuację na Ukrainie. Dlatego, jak zaznacza, Kijów jest praktycznie bezradny. Adam Balcer podkreśla, że Ukraina może wstrzymać akcję militarną na wschodzie kraju i wówczas de facto zgodzi się na istnienie terytorium o statusie mołdawskiego Naddniestrza. Ukraina, jak dodaje, może też nadal prowadzić operację wojskową ze świadomością, że Rosja będzie wspomagać separatystów i robić wszystko, aby destabilizować sytuację na wschodzie Ukrainy.

16:33

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest trudna, ale znajduje się pod kontrolą władz państwa - oświadczył  prezydent Petro Poroszenko na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
- Będę mówił szczerze: sytuacja jest bez wątpienia bardzo trudna i nikt nie ma zamiaru tego ukrywać, jednak znajduje się pod wystarczającą kontrolą, byśmy nie ulegali panice, zachowywali trzeźwy umysł i potrafili planować dalsze działania - powiedział prezydent.
Poroszenko zwołał posiedzenie RBNiO w związku z wtargnięciem na Ukrainę wojsk Federacji Rosyjskiej, które wspierają separatystów prorosyjskich walczących z ukraińskimi siłami rządowymi

16:20

Finlandia oskarżyła Rosję o trzecie w ciągu tygodnia naruszenie jej przestrzeni powietrznej, zapowiadając jednocześnie, że zażąda wyjaśnień w sprawie tego incydentu, który minister obrony określił jako będące nie do przyjęcia wtargnięcie.

16:19

Grzegorz Schetyna: "Nasz wolny świat nie może pozwolić Rosji, Putinowi na akcję zbrojną. Giną ludzie i ta sytuacja zdaje się wymykać spod kontroli. Potrzebne są szybkie reakcje wolnego świata".

(TVN24/x-news)

16:15

Polska zamyka swój konsulat w Sewastopolu - informuje ministerstwo spraw zagranicznych. Od 30 września zadania placówki przejmie Konsulat Generalny RP w Odessie.

16:07

Władze obwodu dniepropietrowskiego zapewniają, że w związku z agresją Rosji wezmą pod swoją opiekę obwód zaporoski, Mariupol i pobliskie tereny. O tym powiedział portalowi ”Ukraińska prawda” Hiennadij Korban, opowiadając o posiedzeniu rady obrony regionu, w którym biorą udział przedstawiciele Zaporoża.

15:57

W czwartek odbędzie się nadzwyczajne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Ukrainie. Spotkanie ma odbyć się wieczorem o godzinie 20 polskiego czasu.

15:55
Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen (CDU) powiedział agencji Reutera, że w odpowiedzi na wzrost przemocy na Ukrainie Unia Europejska powinna na szczycie w sobotę podjąć decyzję o nowych sankcjach wobec Rosji.
Jego zdaniem każde wahanie zostanie odebrane przez prezydenta Rosji Władimira Putina jako słabość Europy i zachęci go do kontynuowania obecnej polityki. Jak zaznaczył Roettgen, jest jasne, że Rosja jest obecna wojskowo na Ukrainie, a świadczą o tym rosyjskie czołgi i rosyjscy żołnierze.

15:54

Ministrowie spraw zagranicznych Rumunii, Mołdawii i Gruzji oświadczyli, że bardzo niepokoi ich rozwój wydarzeń na Ukrainie, gdzie wspierani przez wojska rosyjskie separatyści zajęli strategiczną miejscowość Nowoazowsk w obwodzie donieckim.
Szefowie dyplomacji tych trzech państw spotkali się w Bukareszcie. Mołdawska minister Natalia Gherman powiedziała, że ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin jest nieobecny z powodu "tragicznych wydarzeń". Rumuński minister Titus Corlatean zaznaczył, że sytuacja jest "w najwyższym stopniu trudna i nie rozwija się w pożądanym kierunku". Szefowa dyplomacji gruzińskiej Maja Pandżikidze mówiła o "niepokojących wieściach".

15:44

- Mówi sie o nowej turze sankcji. Jednak nasze sankcje mogą zadziałać w średnim okresie, a Ukraina woła o pomoc natychmiast - mówił szef polskiej dyplomacji w Jedynce w Polskim Radiu. Radosław Sikorski wskazuje na Niemcy jako na kraj, który, obok Stanów Zjednoczonych, powinien wziąć odpowiedzialność za sytuację na Ukrainie. Radosław Sikorski mówił o tym w radiowej Jedynce.

- Republika Federalna Niemiec wzięła na siebie brzemię rozmów z Federacją Rosyjską i to jej wiarygodność jest teraz stawką w tym, co się dzieje - powiedział minister. Sikorski dodał, że "kraje, które próbowały (wzywać) do dialogu, do deeskalacji mają pierwszy obowiązek zareagować na porażkę tego procesu".

15:43

Szef MSZ Radosław Sikorski w Jedynce: stanowisko Polski będzie wypracowywane w najbliższych godzinach; nie potrzebne są mocne słowa, tylko działania, najlepiej całej społeczności międzynarodowej.

15:38

W administracji prezydenta Ukrainy po godzinie 16 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Zostało ono zwołane po tym, jak rosyjskie oddziały weszły na terytorium Ukrainy.

15:22

Sam minister spraw zagranicznych na Twitterze zaproponował, aby następne posiedzenie OBWE odbyło się w Mariupolu, a szczyt NATO w Kijowie po albo przed spotkaniem 4 września w Newport w Walii.

/

 

15:21

Minister gospodarki Janusz Piechociński spotkał się w czwartek z ambasadorem Rosji. Tematem była sytuacja polskich przewoźników, którzy przez teren Rosji wiozą towary objęte embargiem na tamtejszym rynku do państw trzecich. W szczególnie trudnej sytuacji sa przewoźnicy dostarczający towary do Kazachstanu i Uzbekistanu. To oni są zatrzymywani przez rosyjskie służby na granicy federacji. Na razie ministerstwo gospodarki nie komentuje efektu rozmów.

15:17

W świetle najnowszych wydarzeń na Ukrainie przywódcy państw UE, którzy spotkają się w sobotę na szczycie w Brukseli, powinni porozmawiać o nowych sankcjach wobec Rosji - ocenił szef komisji spraw zagranicznych w europarlamencie Elmar Brok.
Zdaniem Broka, także podejmując decyzje personalne w sprawie nowego szefa unijnej dyplomacji i przewodniczącego Rady Europejskiej, przywódcy powinni wziąć pod uwagę niebezpieczną sytuację w sąsiedztwie UE. - Ważne jest, by szczyt podjąć właściwe decyzje i byśmy mieli takiego wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej UE, który nie tylko będzie w stanie reagować, ale także będzie w umiał stworzyć strategię polityki sąsiedztwa. Obecnie widoczność i zdolności UE do działania są bardzo ograniczon" - ocenił Brok.
Powtórzył on, że jego zdaniem najlepszym kandydatem na stanowisko szefa unijnej dyplomacji jest polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, ale - jak zastrzegł - nie ma on szans na objęcie tego stanowiska, bo przypadnie ono europejskim socjalistom, a nie centroprawicy, z której wywodzą się Sikorski i Brok.

15:10

W opinii Tomasza Badowskiego, szefa Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi atak w rejonie Morza Azowskiego to następstwo wydarzeń w rejonach doniecka i ługańska. Siły ukraińskie zaczęły ostatnio odnosić pewne sukcesy w operacji przeciwko prorosyjskim bojownikom. W opinii Tomasza Badowskiego Rosja postanowiła rozszerzyć front by rozproszyć ukraińskie wojsko i wesprzeć separatystów. W efekcie uniemożliwi to Ukrainie wygranie konfliktu.

Jak uważa ekspert - najkorzystniejszy scenariusz na który może liczyć Ukraina, to powtórzenie wydarzeń z Gruzji. Część terytoriów pozostanie w stanie nieustannego napięcia, być może pod wojskową kuratelą Moskwy, co zablokuje dalszą integrację Ukrainy z zachodem Europy.
Według Tomasza Badowskiego atak może mieć też dodatkowe cele strategiczne, na przykład zdobycie lądowego połączenia z Krymem . Cieśnina Kerczeńska nie pozwala na prowadzenie zaopatrzenia półwyspu w wodę czy artykuły spożywcze, dlatego celem Rosji jest zapewnienie połączenia z Krymem poprzez ląd.

14:40

Unia Europejska w dużej mierze odpowiada za to, co dzieje się na Ukrainie - uważa Paweł Kowal. Jego zdaniem UE nie reaguje na czas, nie przewiduje i w ten sposób ponosi współodpowiedzialność polityczną za to co się dzieje na Ukrainie.

W ocenie Kowala Unia Europejska swoim stosunkiem do Ukrainy nie pomaga temu krajowi. Jego zdaniem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie jest traktowany jak członek jednej europejskiej rodziny lecz jako element pośrodku między Unią Europejską a Rosją. Jest poddawany presji z obu stron, a Ukraina nie ma tyle sił, by wytrzymać nawałnice rosyjską jeszcze przez kilka miesięcy.

Kowal jest zdania, że Unia już dawno powinna umożliwić Ukrainie dozbrojenie i przeszkolenie. Podkreśla, że choć nie ma podstaw prawnych, by wysyłać do tego kraju wojsko, ale - jak mówi - UE może zrobić wiele innych rzeczy, zarówno na płaszczyźnie gospodarczej jak i dyplomatycznej. Zrobić przynajmniej tyle wokół Ukrainy, co się robi względem Rosji - dodaje.

Mówi, że o konfrontacji UE z Rosją nie ma mowy. Jednocześnie zauważa, że ludzie, państwa i przywódcy, którzy boją się konfrontacji, zwykle doprowadzają do jeszcze większej.

14:30

Przed siedzibą administracji prezydenta protestują setki ludzi, domagają się udzielenia pomocy kilku ukraińskim batalionom ochotniczym, które czekają na wsparcie bezskutczenie od kilku dni.

W okrążonym Iłowajsku znajdują się ochotnicze bataliony: Donbas, Dnipro, Switiaz, Cherson i Myrotworec.

Według Semena Semenczenki, dowódcy batalionu Donbas, który znajduje się w atakowanym przez rebeliantów mieście, siły ukraińskie otoczone są przez przeciwnika i nie otrzymują pomocy od wojsk operacji antyterrorystycznej Ukrainy.  Bojownicy są w coraz gorszym położeniu, kończą im się zapasy żywności i wody, nie mają możliwości leczenia ciężko rannych.


PAP/EPA/TATYANA
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

13:58

Działania Rosji na wschodzie Ukrainy MSZ Litwy określiło jako " ewidentną inwazję sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej ". W oświadczeniu resort potępił działania Moskwy i zażądał wycofania rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy .

Litwa proponuje, by sytuację na Ukrainie w trybie pilnym omówić na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. MSZ w Wilnie zaznaczyło, że "działania Rosji są rażącym naruszeniem norm i zasad prawa międzynarodowego, porozumień osiągniętych podczas spotkań międzynarodowych". Działania te naruszają też suwerenność i jedność terytorialną Ukrainy oraz "zagrażają bezpieczeństwu w całym regionie" - dodano. - Litwa żąda niezwłocznego wycofania sił zbrojnych Rosji z suwerennego terytorium Ukrainy i zaprzestania zbrojnego wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy - napisano w oświadczeniu. Wilno wyraża w nim nadzieję, że społeczność międzynarodowa należycie zareaguje na działania Rosji.

13:56

NATO twierdzi, że na Ukrainie jest co najmniej tysiąc rosyjskich żołnierzy . Takie informacje przekazują mediom oficerowie sojuszu. Podobne informacje przekazywały wcześniej Kijów i Waszyngton.
Moskwa zaprzecza tym doniesieniom. Rosyjski wysłannik przy OBWE Andriej Kelin zapewnia, że żołnierze Federacji Rosyjskiej nie przebywają na terytorium Ukrainy.

13:43

W najbliższym czasie przewidywane jest na Białorusi spotkanie grupy kontaktowej OBWE-Rosja-Ukraina - poinformował rzecznik białoruskiego ministerstwa spraw zagranicznych Dźmitry Mironczyk na konferencji prasowej w Mińsku.
Mironczyk przypomniał, że na wtorkowym spotkaniu prezydentów państw Unii Celnej (Białorusi, Rosji i Kazachstanu), prezydenta Ukrainy oraz przedstawicieli UE w Mińsku uzgodniono, że stolica Białorusi stanie się stałym miejscem spotkań grupy kontaktowej ds. Ukrainy. - Mamy nadzieję, że białoruska platforma rozmów pomoże przybliżyć rozwiązanie kryzysu na Ukrainie - dodał.

13:37

Miasto Nowoazowsk na południu Ukrainy w obwodzie donieckim oraz okoliczne miasta zostały przejęte przez regularne siły rosyjskie - oświadczył ambasador Ukrainy przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Ihor Prokopczuk. Rosyjski ambasador Andriej Kielin zaprzeczył tym oskarżeniom i oświadczył, że wojska rosyjskie w żadnym miejscu nie przekraczały granicy. Dyplomaci wypowiadali się po nadzwyczajnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

(Wideo: rosyjskie czołgi w Nowoazowsku. Źródło: RBNiO Ukrainy)

13:32

Przewodniczący Komisji Europejskiej spotka się w sobotę w Brukseli z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką - poinformowała Komisja Europejska. Tematami rozmów będą: sytuacja na Wschodzie, zbliżające się wybory na Ukrainie oraz unijne wsparcie dla Kijowa. Tego samego dnia z Poroszenką spotka się także szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Jak przekazały wcześniej źródła w unijnej Radzie, Petro Poroszenko nie został zaproszony na szczyt Unii, który rozpocznie się po południu, a jedynie na dwustronne rozmowy.

13:25

Prezydent Rosji Władimir Putin na razie nie ma w swoim harmonogramie kolejnego spotkania z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Putin i Proszenko spotkali się we wtorek w Mińsku. Niektóre media w Moskwie podawały, że wkrótce może dojść do ich kolejnego spotkania, a jako jedno z miejsc rozmów wymieniały Paryż.
Z kolei rosyjski minister przemysłu i handlu Danis Manturow oświadczył, że rząd Federacji Rosyjskiej nie zamierza w jakikolwiek sposób reagować na czwartkowe wystąpienie premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, w którym ten zwrócił się do Zachodu o zamrożenie znajdujących się tam rosyjskich aktywów do czasu wyprowadzenia przez Rosję swych wojsk i sprzętu z Ukrainy.

13:20

W Kijowie rozpoczęło się po południu zwołane w trybie pilnym przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) poświęcone wtargnięciu na terytorium państwa wojsk Federacji Rosyjskiej.

13;07

Ełła Polakowa, członkini Rady Praw Człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej, oświadczyła, że uważa działania Rosji na Ukrainie za inwazję.
- Jeśli masy ludzi pod rozkazami dowódców, na czołgach, pojazdach opancerzonych i z użyciem ciężkiego uzbrojenia znajdują się na terytorium innego kraju, przekraczają granicę, to uważam to za inwazję - powiedziała Polakowa agencji Reutera.

13:06

Kijów prosi Unię Europejską o jak największe wsparcie militarne. Ukraiński ambasador przy UE zwrócił się do Brukseli w obliczu doniesień o rosyjskiej inwazji na wschodnią część Ukrainy.
Kostiantyn Jelisiejew wezwał unijnych przywódców, którzy spotkają się na szczycie w Brukseli, do ustanowienia dalszych sankcji na Rosję oraz "szeroką pomoc militarna i techniczną w celu zatrzymania agresora".

12:57

Na południu Rosji, trzy kilometry od granicy z Ukrainą, widać kolumnę pojazdów opancerzonych - relacjonuje w czwartek Reuters. Niektórzy żołnierze mają białe opaski na ramieniu i są bez dystynkcji; ich pojazdy oznaczone są białymi kręgami i nie mają tablic.
Żołnierze siedzący na transporterach opancerzonych mają ubrudzone twarze, na twarzy jednego z nich widać ranę; jeden z pojazdów został uszkodzony i jest holowany - relacjonuje reporter Reutera.
Dziennikarz widział również śmigłowiec oznaczony czerwoną gwiazdą lądujący koło grupy żołnierzy o niejasnej przynależnośc

12:24

Akceptację dla działalności Władimira Putina jako prezydenta Federacji Rosyjskiej wyraża 84 procent obywateli FR - wynika z najnowszego sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady, niezależnej rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej. To o 3 proc. mniej niż w poprzednim badaniu tego ośrodka, wykonanym w dniach 1-4 sierpnia. Obecny sondaż przeprowadzono w dniach 22-25 sierpnia. Wynika z niego również, że poczynań Putina nie aprobuje 15 proc. Rosjan - o 2 proc. więcej niż na początku miesiąca.
Z innego badania Centrum Lewady, poświęconego sankcjom Zachodu przeciwko Rosji i kontrsankcjom Moskwy, wynika z kolei, że 65 proc. Rosjan nie odczuwa niepokoju z powodu międzynarodowej izolacji swojego kraju. W różnym stopniu niepokój odczuwa 32 proc. respondentów. Podobny stosunek obywatele FR mają do zachodnich sankcji wobec Rosji, zastosowanych w związku z jej rolą w konflikcie na Ukrainie : 66 proc. nie odczuwa niepokoju, a 32 proc. odczuwa. [WIĘCEJ] >>>

12:00

Prezydent Ukrainy "w związku z inwazją Rosji" nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Mają na nim mają zapaść decyzje o dalszych działaniach Kijowa. Petro Poroszenko odwołał też wizytę w Turcji. [ WIĘCEJ >>>]

11:30

Ukraińskie władze oficjalnie potwierdzają, że separatyści, wspierani przez Rosjan, zdobyli Nowoazowsk. Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy informuje, że Kijów wycofał swoje wojska z Nowoazowska, wzmacnia teraz obronę Mariupola . To ważny port nad Morzem Azowskim, położony w odległości 40 kilometrów od Nowoazowska. [WIĘCEJ >>>]

Rada Bezpieczeństwa i Obrony informuje też, że oddziały separatystów, wspierane przez żołnierzy rosyjskich kontynuują ofensywę w południo - wschodnich regionach Ukrainy. Według ekspertów, Rosjanie starają się utworzyć korytarz nad Morzem Azowskim, który połączy Rosję z Krymem. Działania wojsk mają też na celu odciągnięcie ukraińskiej armii od Ługańska i Doniecka.

(Wideo: rosyjski sprzęt i dokumenty przejęte przez siły Ukrainy pod Iłowajskiem. Źródło: RBNiO Ukrainy)

10:29

Szwajcaria zwołała specjalne posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w sprawie "ostatnich wydarzeń na Ukrainie" - poinformował w czwartek szef szwajcarskiej delegacji. [WIĘCEJ >>>]

10:15

Była premier Julia Tymoszenko postuluje wprowadzenie stanu wojennego w Donbasie, chce by dowodzenie nad całością armii przejął prezydent. [ WIĘCEJ >>>]

(ENEX/x-news)

10:00

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ z powodu rosyjskiej agresji na jego kraj. Szef rządu podkreślił też, że unijne sankcje przeciwko Rosji nie dały żadnego rezultatu. Jaceniuk proponuje, aby kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone, Japonia oraz Kanada zamroziły wszystkie rosyjskie aktywa i zablokowały transakcje z Rosją do momentu wyprowadzenia przez Kreml wszystkich wojsk z Ukrainy. [ WIĘCEJ >>>]

09:00

Nowy premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko w czwartek potwierdził, że w szeregach tamtejszych rebeliantów walczą nie tylko ochotnicy z Rosji, ale także zawodowi wojskowi, którzy według niego specjalnie w tym celu biorą urlopy.
Zacharczenko uczynił to w odezwie, nadanej przez rosyjską telewizję państwową Rossija. Podkreślił, że bez pomocy Rosjan separatystom trudno byłoby stawiać opór armii Ukrainy.
Ukrainiec Zacharczenko stanął na czele władz DRL 7 sierpnia. Zastąpił Rosjanina Aleksandra Borodaja, który z nieznanych powodów podał się do dymisji. [ WIĘCEJ >>>]

08:30

Sankcje wobec Rosji są bronią obosieczną i nie pomagają w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie - twierdzi w porannym komentarzu publicysta niemieckiego dziennika "Die Welt".
- Unia Europejska dostrzega, że sankcje niemające celu ani (wyznaczonego) końca są bronią obosieczną i nie nadają się do mądrego rozwiązania kryzysu - pisze w czwartek autor komentarza, znany historyk Michael Stuermer, autor książek o powojennej historii Niemiec, w tym o relacjach niemiecko-rosyjskich.
Apeluje, by zastanowić się nad sensem utrzymywania sankcji. Zaleca też „rozsądną kalkulację interesów”, która powinna przekonać uczestników konfliktu do jego "poskromienia, bowiem do tej pory przynosił on jedynie straty.
Komentator kładzie nacisk na "obliczalność". Jest ona w dyplomacji zawsze cenną wartością, lecz w czasach kryzysów i wojen - jak obecnie - nabiera szczególnego znaczenia. - Wszystkim stronom (konfliktu na Ukrainie) brakuje obliczalności i zaufania, a także gotowości do demilitaryzacji granicy i do zgody na to, by przeciwnik zachował twarz - pisze Stuermer. Z tego powodu groźba dalszego zaostrzenia sytuacji - nawet "rozległego konfliktu wojennego" staje się coraz bardziej realna.

PAP/IAR/in./agkm

''