Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 12.09.2014

Bunt w izraelskiej armii. "Nadużycia wobec Palestyńczyków"

Grupa 43 rezerwistów odmówiła służby w armii, twierdząc, że nie chcą być narzędziem w nadużyciach, jakich armia dopuszcza się wobec Palestyńczyków.
Napięta sytuacja na Bliskim WschodzieNapięta sytuacja na Bliskim WschodziePAP/EPA/JIM HOLLANDER

Żołnierze napisali w tej sprawie list do premiera Benjamina Netanjahu i do wojskowych dowódców.

Rezerwiści pochodzą z elitarnej izraelskiej jednostki wywiadowczej 8200. W grupie 43 buntowników są major oraz dwóch kapitanów. W liście otwartym napisali oni, że służba w armii ma powstrzymywać przemoc wobec niewinnych cywilów. Tymczasem, jak twierdzą, służba w armii stała się narzędziem izraelskiej przemocy wobec Palestyńczyków.

Żołnierze twierdzą, że działania wywiadowcze wobec Izraelczyków są limitowane, gdy tymczasem Palestyńczycy są obiektem nieustannego śledzenia. Gromadzone przez armię informacje szkodzą cywilom i przyczyniają się do pogłębiania podziałów między Izraelczykami a Palestyńczykami. Dlatego właśnie rezerwiści odmówili służby. Jak twierdzą, zebranie 43 podpisów pod listem zabrało im rok i rozpoczęło się jeszcze przed wybuchem niedawnej wojny w Strefie Gazy.

To pierwszy od wielu lat przypadek buntu w izraelskiej armii. W Izraelu służba wojskowa jest obowiązkowa dla każdego, z wyjątkiem ortodoksyjnych Żydów. Większość osób, po zakończeniu służby, pozostaje w rezerwie.

Izraelska armia twierdzi, że nie zna zarzutów, jakie pojawiły się w liście buntowników. Przepytywani przez media wojskowi dowódcy twierdzą, że armia przez cały czas zachowuje wysokie standardy moralne.

IAR, to

''