Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 15.09.2014

Kijów i Bruksela równocześnie ratyfikują umowę Ukraina-UE

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł do parlamentu projekt ustawy o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Oczekuje się, że deputowani zaakceptują to porozumienie we wtorek.
Odchodzący szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i prezydent Petro PoroszenkoOdchodzący szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i prezydent Petro Poroszenko PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Umowa ma być ratyfikowana jednocześnie przez Radę Najwyższą w Kijowie oraz Parlament Europejski. Poroszenko wyrażał wcześniej nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa z UE otworzy jego państwu drzwi do członkostwa w tej organizacji.

Unia Europejska podpisała część polityczną umowy z Ukrainą w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego; gospodarczą część umowy, dotyczącą przede wszystkim wolnego handlu, podpisano w czerwcu.
W piątek w Brukseli przedstawiciele UE, Rosji i Ukrainy oświadczyli, że wdrażanie umowy o wolnym handlu UE-Ukraina zostanie odłożone do 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu Ukraina nadal będzie korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.
Decyzja taka zapadła podczas spotkania unijnego komisarza ds. handlu Karela De Guchta, rosyjskiego ministra rozwoju gospodarczego Aleksieja Ulukajewa oraz ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkina.

Czytaj także: "Odłożenie umowy z UE to zły sygnał!" Ostry protest ukraińskiego dyplomaty, podał sie do dymsiji  >>>
Rosja zagroziła wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie od 1 listopada, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE nie zostaną uwzględnione i jeśli zostanie ona ratyfikowana w połowie września. MSZ Ukrainy oświadczyło następnie, że odłożenie wdrażania umowy o wolnym handlu "usuwa hipotetyczne zaniepokojenie" Rosji związane z wpływem tego porozumienia na jej gospodarkę.

Na Ukrainie ruszyły ćwiczenia z udziałem państw NATO >>>
MSZ w Kijowie ocenił, że taki krok ze strony UE jest "gestem poparcia i solidarności z Ukrainą". - Nasi producenci będą mogli skorzystać z jednostronnych preferencji UE i uzyskają dodatkowy czas dla przystosowania się do warunków silniejszej konkurencji w ramach strefy wolnego handlu Ukraina-UE - podkreślono wówczas w komunikacie resort dyplomacji. Zaznaczono, że dzięki przyjętemu rozwiązaniu Ukrainie uda się zachować równowagę między realizacją umowy o strefie wolnego handlu z UE i przedłużeniem działalności strefy wolnego handlu z Rosją oraz innymi krajami Wspólnoty Niepodległych Państw.
PAP/agkm

''