Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 25.09.2014

Plan Poroszenko: zamknąć granicę z Rosją i zbliżyć się do UE

Petro Poroszenko zlecił gabinetowi Arsenija Jaceniuka zajęcie się kwestią wstrzymania całego ruchu przez przejścia graniczne ze wschodnim sąsiadem. Liczy ponadto, że Ukrainie uda się przeprowadzić reformy, dzięki którym zostanie przyjęta do Unii Europesjkiej.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko chce zamknąć granicę z UkrainąPrezydent Ukrainy Petro Poroszenko chce zamknąć granicę z UkrainąPAP/EPA/Olivier Douliery

Dekret prezydenta, wydany po pięciu miesiącach walk między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, zezwala rządowi na zamknięcie granicy z Rosją dla ruchu samochodowego, pieszego i morskiego "w związku z ciągłą ingerencją Federacji Rosyjskiej w wewnętrzne sprawy Ukrainy".

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Z informacji napływających ze wschodu Ukrainy wynika, że separatyści i rosyjscy żołnierze wycofują ciężki sprzęt wojskowy z niektórych części frontu. Jest on jednak wykorzystywany na innych odcinkach. Tym samym nie realizują warunków piątkowego porozumienia zawartego w Mińsku.
Przede wszystkim separatyści wzmacniają swoje siły w okolicach Doniecka i Awdijiwki. W nocy ostrzeliwane było - między innymi - donieckie lotnisko i Debalcewo.
Walerij Czałyj z Administracji prezydenta Ukrainy jest przekonany, że takie działania ofensywne niedługo się zakończą. Jego zdaniem, wrogowie chcą w ostatnim momencie zrobić wszystko, co zaplanowali. - To normalna praktyka dla wyjścia z wojny do pokoju, gdy wszystkie strony chcą wzmocnić swoją pozycję w negocjacjach i zabrać więcej terytorium - dodał.
Zdaniem eksperta wojskowego Dmytra Tymczuka, w związku z zapowiedzianym przez Rosjan czwartym "konwojem humanitarnym” oczekiwany jest wzrost liczby ostrzałów ukraińskich jednostek. Tak było w trzech poprzednich przypadkach ponieważ konwój przywozi, między innymi, broń i amunicję dla separatystów. Według eksperta, bojówkarzom brak jest jednocześnie doświadczenia i koordynacji działań, dlatego zdarza się, że ostrzeliwują swoje oddziały bądź też rosyjskie wojska.

Apel premiera Ukrainy! Nie wycofujcie sankcji wobec Rosji >>>

Niezależnie od sytuacji na wschodzie kraju Kijów ogłasza ambitny program reform, który pozwoli Ukrainie "za sześć lat" ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Poroszenko poinformował o tym na spotkaniu z przedstawicielami ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości.
16 września Rada Najwyższa Ukrainy i Parlament Europejski ratyfikowały umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina; część polityczna porozumienia wejdzie w życie 1 listopada, wdrożenie części handlowej pod naciskiem Rosji odłożono do końca 2015 roku. Rada Najwyższa przyjęła także uchwałę "O wyborze europejskim Ukrainy", w której podkreślono, że po ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z UE państwo ukraińskie będzie dążyło do członkostwa w tej Wspólnocie.

IAR/PAP/asop

''