Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 04.10.2014

Wielka Brytania: muzułmanie potępiają śmierć Alana Henninga

Muzułmanie w Wielkiej Brytanii potępiają zamordowanie 47-letniego Brytyjczyka, Alana Henninga pojmanego w Syrii w konwoju z pomocą humanitarną.
Londyn. Protesty przeciwko interwencji w Iraku i Syrii.Londyn. Protesty przeciwko interwencji w Iraku i Syrii.PAP/EPA/HANNAH MCKAY

Jego pamięć uczcili między innymi w Manchesterze, gdzie Alan Henning pracował jako taksówkarz i przyjaźnił sie z wieloma muzułmanami.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

- Alan Henning był naszym lokalnym i narodowym bohaterem - powiedział imam Asim Hussain w centralnym meczecie w Manchesterze. - Zamordowanie Alana Henninga było tchórzliwym i przestępczym aktem odrażającej brutalności, popełnionym przez ugrupowanie, które nie reprezentuje islamu, stanowi wręcz obrazę wiary.

Śmierć Alana Henninga wyznacza początek końca tego ugrupowania - mówił imam Asim Hussain, wzywając do wymierzenia kary mordercom.  Ale w tym samym kazaniu padł apel do reszty brytyjskiego społeczeństwa: "Zamordowanie Alana Henninga nie powinno służyć do oczerniania muzułmanów za winy za występki niewielkiej mniejszości brutalnych zabójców."

Jednocześnie na Twitterze, pojawiła się cała seria wpisów z tagiem "Muzułmańskie przeprosiny". Brytyjscy muzułmanie przypominają w nich o osiągnięciach cywilizacyjnych świata islamu.

Narada u premiera

Po ścięciu brytyjskiego zakładnika Alana Henninga przez Islamskie Państwo, premier David Cameron pilnie naradzał się z przedstawicielami ministerstwa spraw zagranicznych, wywiadu i sił zbrojnych. Jak się ocenia, dżihadyści przetrzymują jeszcze kilkunastu zachodnich zakładników, w tym brytyjskiego dziennikarza Johna Cantlie'a.

Po naradzie w swojej wiejskiej rezydencji w Chequers pod Londynem, premier Cameron nie szczędził słów potępienia pod adresem Państwa Islamskiego.

- Zamordowanie Alana Henninga jest absolutnie odrażające, bezsensowne i całkowicie niewybaczalne. Kto miał jeszcze jakieś wątpliwości widzi teraz jak odpychająca i barbarzyńska jest ta organizacja - mówił.

Premier Cameron i inni przedstawiciele brytyjskiego rządu podkreślają, że zrobią wszystko, aby sprawców egzekucji czterech już zakładników dosięgła sprawiedliwość.

- Wraz z innymi musimy zrobić co się da, by pokonać tę organizację. Musimy znaleźć odpowiedzialnych - oświadczył brytyjski premier.

Eksperci nie spodziewają się jednak szybkiego odnalezienia pozostałych zakładników i ujęcia lub zgładzenia ich porywaczy. Sprawa ma aspekt ambicjonalny dla rządu w Londynie, gdyż dżihadysta występujący na wszystkich dotychczasowych wideoklipach z egzekucji to najprawdopodobniej obywatel brytyjski. "Dżihadysta John", jak przezwały go media, ma już na sumieniu dwóch swoich współobywateli i dwóch Amerykanów.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to

''