Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 28.10.2014

Francuskie Mistrale popłyną do Rosji? Decyzja w listopadzie

W listopadzie prezydent Francois Hollande podejmie decyzję w sprawie dostarczenia Rosji pierwszego okrętu typu Mistral - poinformował francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Na początku września Francja zapowiedziała, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego Mistrala z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch Mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu.
Hollande tłumaczył, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.
Po długich negocjacjach Rosja i Francja podpisały w czerwcu 2011 roku kontrakt na zakup dwóch okrętów desantowych typu Mistral dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Wartość transakcji szacuje się na ponad miliard euro. Był to pierwszy tak duży kontrakt zawarty przez Moskwę na import broni od upadku ZSRR.
Porozumienie międzyrządowe o sprzedaży Rosji okrętów Mistral dotyczyło czterech okrętów, z których dwa miały być zbudowane w Rosji. Ta opcja została jednak zakwestionowana w grudniu 2012 roku przez rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Rogozina, byłego stałego przedstawiciela Rosji przy NATO.
Niektórzy sojusznicy Francji w NATO zgłaszali zastrzeżenia w tej sprawie, krytykując udostępnianie nowoczesnych technologii zbrojeniowych Moskwie, która mogłaby je wykorzystać przeciwko swym postkomunistycznym sąsiadom. Obawy te wzrosły po akcji militarnej Rosji przeciwko Gruzji w 2008 roku.

KRYZYS NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Okręty desantowe typu Mistral to projekt francuski, realizowany od początku XXI wieku. Do tej pory pod banderą Francji pływają 3 jednostki tego typu. Mistrale łączą w sobie cechy: pływającego doku, centrum dowodzenia oraz lądowiska dla śmigłowców desantowych i poduszkowców. Duży okręt desantowy Mistral ma blisko 24 tys. ton wyporności. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców.

PAP/asop

''