Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 03.11.2014

ABC samorządu, czyli czy radny może załatwić pracę

Ponad 240 tysięcy osób zgłosiło się do wyborów samorządowych. Za dwa tygodnie będziemy wybierać radnych, a także prezydentów miast, wójtów i burmistrzów. Po raz pierwszy prawie w całej Polsce głosowanie odbędzie się w okręgach jednomandatowych.

To władze samorządowe decydują o najważniejszych sprawach dla gminy: o szkołach, bezpieczeństwie, organizacji służby zdrowia i o wydatkowaniu funduszy unijnych.

Dlatego tak ważne jest, kogo wybierzemy na kolejną czteroletnią kadencję.

Radny to ten, który reprezentuje mieszkańców - wyjaśnia Dawid Sześciło, ekspert samorządowy Fundacji Batorego. To jest osoba, która powinna uczestniczyć w podejmowaniu najważniejszych decyzji (w gminie, powiecie i w sejmiku wojewódzkim), ale też sprawować kontrolę nad władzą wójta, burmistrza, prezydenta czy marszałka województwa.

Radny formalnie nie ma dużego wpływu, ale swoją osobowością i aktywnością może wiele zdziałać dodaje doktor Sergiusz Trzeciak, ekspert od wizerunku politycznego.

"Nie możemy oczekiwać od radnego, że coś komuś załatwi"

Często zależy od umiejętności wpływania na kolegów i koleżanki z rady. Jednak są też tacy radni, którzy potrafią przekonać wójta czy burmistrza do swoich opinii. O wiele łatwiej pracuje się radnym, którzy są zrzeszeni w klub koalicyjny, zdecydowanie gorzej pracuje się opozycjonistom - dodaje Trzeciak.

Czy radny może załatwić pracę? Takich możliwości radny nie ma, ale powinien interweniować, gdy proszą go o to mieszkańcy - przypomina Dawid Sześciło. Nie możemy oczekiwać od radnego, że coś komuś załatwi, albo spowoduje zmianę decyzji administracyjnej - tłumaczy Sześciło. Jednak gdy mieszkaniec czuje się pokrzywdzony przez urzędników może i powinien prosić radnego o interwencję.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

IAR,kh