Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 16.11.2014

Trwają wybory samorządowe. Jak oddać ważny głos?

Na czteroletnią kadencję wybieramy radnych wszystkich szczebli, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze otwarte są od 7.00 do 21.00.
W całym kraju trwają wybory samorządowe. Lokale wyborcze otwarte są w godzinach 7-21W całym kraju trwają wybory samorządowe. Lokale wyborcze otwarte są w godzinach 7-21PAP/Grzegorz Momot
Posłuchaj
  • Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych - relacja Edyty Poźniak (IAR)
  • "Żeby głos był ważny, trzeba postawić jeden znak "iks" na każdej karcie do głosowania" - przypomina członek PKW sędzia Maria Grzelka (IAR)
  • Pierwsi głosujący w centrum Krakowa czekali na otwarcie lokali wyborczych, aby oddać głos jak najwcześniej. Z wyborcami rozmawiał reporter Paweł Pawlica (Radio Kraków/IAR)
  • Bydgoszcz: wybory samorządowe (PR PiK/IAR)
Czytaj także

Uprawnionych do głosowania jest 30 milionów 548 tysięcy 21 osób, w tym 637 obywateli Unii Europejskiej. Wybierzemy 46 790 radnych i prawie 2 500 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wyborca otrzyma cztery karty do głosowania. Tylko w miastach na prawach powiatu będą trzy karty (nie ma głosowania do rady powiatu). Żeby oddać ważny głos na każdej karcie do głosowania trzeba postawić tylko jeden znak "iks" w kratce po lewej stronie przy nazwisku kandydata.

Tylko jeden znak "X"

- Jeden znak "X" - dwie przecinające się linie - postawiony w kratce przy nazwisku jednego kandydata to pewność, że głos oddany w wyborach samorządowych będzie ważny - powiedział sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. Dodał, że taka zasada obowiązuje w wyborach do rad: gminy, miasta, powiatu, sejmiku wojewódzkiego a także wójta, burmistrza i prezydenta miasta - na każdej z kart do głosowania można postawić tylko jeden znak "X" przy jednym nazwisku. Na dole każdej karty będzie informacja o sposobie głosowania - podkreślił Czaplicki.

PAP/x-news

Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny.

Głos będzie nieważny także wtedy, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X" lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę (jeśli wyborca wybierze dwóch kandydatów z tej samej listy wyborczej, głos zdobędzie kandydat na wyższym miejscu na liście). W kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt. Na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie poza kratkami.

Kolory kart do głosowania

Każda karta do głosowania jest innego koloru - biała w wyborach do rad gmin, żółta w wyborach do rady powiatu (żółta jest także karta w wyborach do rad dzielnic Warszawy), niebieska do sejmiku województwa i różowa w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Karty
Karty do głosowania, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Każdy wyborca udając się na głosowanie powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem.

Głosowanie odbędzie się w 27 435 lokalach wyborczych, w tym 730 obwodów utworzono w szpitalach, 101 w zakładach karnych, 72 w aresztach i 561 w zakładach pomocy społecznej.

Wybory nie odbędą się w 1736 okręgach, ponieważ zarejestrowano w nich tylko jednego kandydata.

Cztery konferencje prasowe

PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie czterech konferencji prasowych.

Pierwsza, która odbyła się po godzinie 9, poświęcona była informacjom o rozpoczęciu i dotychczasowym przebiegu głosowania. PKW poinformowała między innymi, że doszło już do 137 incydentów złamania ciszy wyborczej, które polegały m.in. na zrywaniu plakatów i niszczeniu banerów.

<<<Wybory samorządowe 2014. PKW: doszło do 137 incydentów naruszających ciszę wyborczą>>>

Podczas drugiej konferencji, PKW podała, że frekwencja w wyborach samorządowych do godziny 12 wyniosła 14,59 procent.

O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30.

Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.

PKW w noc powyborczą przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz wyniki rywalizacji na urząd prezydenta w 18 największych miastach.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 30 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów.

IAR,PAP,kh