Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 19.11.2014

Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki złożył dymisję

Do złożenia dymisji skłania mnie poczucie odpowiedzialności za przygotowanie i organizację wyborów, w tym za zapewnienie sprawnego systemu informatycznego - napisał Kazimierz Czaplicki, który zrezygnował z funkcji szefa Krajowego Biura Wyborczego.
Kazimierz Czaplicki - Szef KBW i sekretarz PKWKazimierz Czaplicki - Szef KBW i sekretarz PKW PAP/Tomasz Gzell

Jak dodaje, pragnie by rezygnacja z funkcji nastąpiła z dniem ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów samorządowych. Ma do tego dojść 1 grudnia, po II turze głosowania.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Kazimierz Czaplicki, jako sekretarz PKW, był jednocześnie szefem Krajowego Biura Wyborczego. Piastował tę funkcję od 1991 roku. Krajowe Biuro Wyborcze jest organem wykonawczym PKW mającym m.in. zapewniać warunki administracyjne, finansowe, techniczne związane z obsługą wyborów i referendów.
W piśmie do szefa PKW napisał, że awaria systemu informatycznego "nie pozwala na spełnienie oczekiwań klasy politycznej i społeczeństwa na niemal bezzwłoczne, po zamknięciu lokali wyborczych" ogłoszenie wyników wyborów samorządowych.
Podkreślił, że jako szef KBW ponosi osobistą odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie wyborów, ich organizacyjne przeprowadzenie, w tym zapewnienie systemu informatycznego działającego sprawnie, a więc niepowodującego zakłóceń i opóźnień w ustalaniu wyników wyborów.
Wyraził nadzieję, że upublicznienie pisma spowoduje, że opinia publiczna nie będzie kojarzyć awarii systemu informatycznego z PKW.

Problemy PKW

Do dymisji dochodzi po zamieszaniu w związku z brakiem opublikowania oficjalnych wyników wyborów samorządowych przez Państwową Komisję Wyborczą. W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do awarii systemu informatycznego, który miał zapewnić sprawniejsze zliczanie głosów. Z kolei we wtorek PKW poinformowała o włamaniu na jej stronę internetową.

Do tej pory PKW podała jedynie oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, burmistrzów i prezydentów miast. Nadal nie ma pełnych rezultatów głosowania do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich.

Według sondażu exit-poll Ipsos dla TVP Info, TVN24 i Polsatu, PiS zdobył 31,5 procent poparcia w głosowaniu do sejmików wojewódzkich. Drugie miejsce przypadło PO, która zanotowała wynik na poziomie 27,3 procent. Trzecie miejsce dla PSL z wynikiem 17 procent.

PAP/IAR, to

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>