Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 22.11.2014

Wybory samorządowe: oficjalne wyniki w sobotę? Kolejne protokoły zatwierdzone

Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła protokoły z głosowania do sejmiku w kolejnych województwach. Nie jest wykluczone, że oficjalne wyniki wyborów samorządowych poznamy jeszcze w sobotę.
Siedziba PKWSiedziba PKWPAP/Radek Pietruszka

Według komunikatu prasowego biura wyborczego - PKW zatwierdziła w sobotę protokoły w województwach: łódzkim, małopolskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Nie podano jednak wyników głosowania w tych województwach. Jak dotąd nie zostały jeszcze zatwierdzone prze PKW protokoły z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego, lubuskiego, a także mazowieckiego i dolnośląskiego.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Na Dolnym Śląsku i Mazowszu głosów nie policzyły jeszcze komisje wojewódzkie. Mazowiecka Wojewódzka Komisja Wyborcza oczekuje w sobotę na korektę jednego protokołu z wyborów do sejmiku - z komisji w Płocku. Dopiero po tej korekcie możliwe będzie podanie wyników głosowania do sejmiku na Mazowszu.

Do piątkowego wieczora PKW zatwierdziła protokoły z wyborów do sejmików w czterech województwach: wielkopolskim, podlaskim, opolskim i lubelskim. W piątek omyłkowo podano, że chodzi o województwo lubuskie. W sobotę służby prasowe PKW wyjaśniły, że PKW nie zatwierdziła jeszcze protokołu z lubuskiego, natomiast zatwierdziła protokół z lubelskiego, o czym wcześniej nie informowano.

Źródło: TVP/x-news

Wiadomo, że PO wygrywa w siedmiu sejmikach, PiS - w pięciu; a PSL - w dwóch. PO wygrała wybory do sejmiku województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. PiS zdobyło najwięcej mandatów w wyborach do sejmiku województwa podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, małopolskiego i łódzkiego. PSL zwyciężyło w sejmiku województwa: świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zmiany w PKW

Cała Państwowa Komisja Wyborcza podała się do dymisji. W piątek późnym wieczorem kolejnych sześciu członków PKW zapowiedziało, że po ogłoszeniu oficjalnych wyników II tury wyborów zrezygnuje z zasiadania w komisji. Rezygnacji nie złożył jedynie sędzia Wiesław Kozielewicz, który właśnie w piątek otrzymał nominację na miejsce sędziego Stanisława Kosmala.

Źródło: TVP/x-news

Wcześniej szef PKW złożył rezygnację na ręce Bronisława Komorowskiego. Prezydent zapowiedział, że przyjmie dymisję. Dwa dni temu dymisję złożył szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki. PKW składa się z 9 członków.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/IAR/aj