Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 25.11.2014

PKW do wymiany. Prezydent przeciwko upartyjnieniu Komisji

- Pracując ze środowiskiem sędziowskim odnoszę wrażenie, że jesteśmy bliżej ustabilizowania sytuacji, opanowania tego kryzysu - mówił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezesami Trybunału Konstytucyjnego, NSA oraz Sądu Najwyższego.
Prezydent Bronisław Komorowski zakończył konsultacje z prezesami Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Najwyższego oraz Trybunału KonstytucyjnegoPrezydent Bronisław Komorowski zakończył konsultacje z prezesami Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego PAP/Jacek Turczyk

Wtorek był kolejnym dniem, w którym prezydent konsultował się z prezesami Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim, NSA Romanem Hauserem oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf w sprawie zamieszania związanego z wyborami samorządowymi.

W związku z awarią systemu informatycznego, który miał służyć do liczenia głosów cały skład PKW podał się do dymisji. Ze swojego stanowiska odchodzi także Kazimierz Czaplicki, który kierował Krajowym Biurem Wyborczym. Swoje funkcje mają pełnić wyłącznie do ogłoszenia wyników II tury wyborów, które odbędą się w najbliższą niedzielę.

Według prezydenta wyłonienie nowego składu PKW będzie "sprawą kluczową" dla rozwiązania obecnego kryzysu. - Sprawą kluczową tak naprawdę to jednak będą propozycje personalne, propozycje prezesów, jacy ludzie tam trafią - kreatywni, ludzie z większym doświadczeniem - powiedział.
Podkreślił, że "co do jednego nie może być wątpliwości - zawsze do PKW trafiali ludzie o bardzo wybitnych życiorysach prawniczych, z ogromną wiedzą". - Dlatego czują się dziś podwójnie skrzywdzeni, bo oni swoją wiedzą prawniczą służyli najlepiej, jak potrafili, tyle, że nie ustrzegli się błędów. Według mnie właśnie chyba z powodu trochę rutynowego podejścia do zagadnienia, być może zbyt małej wiedzy w zakresie zarządzania, komunikacji społecznej, zamówień publicznych - ocenił Komorowski.

Według niego nowy skład PKW powinien być wyłoniony szybko.

Jak poinformowała dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, Bronisław Komorowski rozmawiał z prezesami najważniejszych sądów w Polsce o odpowiedzialności związanej z odtworzeniem niemal całego składu Państwowej Komisji Wyborczej.
Zwróciła uwagę, że skład PKW był wyłaniany przez poprzedników obecnej I prezes SN, prezesa NSA i prezesa TK na przestrzeni wielu ostatnich lat, a nominacje były podpisywane przez kolejnych prezydentów po 1989 roku i kontrasygnowane przez kolejnych premierów, "także tych najgłośniej dziś krytykujących obecny skład komisji".
Na razie nie wiadomo, kiedy poznamy nowy skład PKW. Według dyrektor trzeba pamiętać, że w nieodległym terminie trzeba będzie przeprowadzić wybory uzupełniające do Senatu. Chodzi m.in. o mandat po wicepremier Elżbiecie Bieńkowskiej, która została komisarzem UE.

(źródło: TVN24/x-news)
- Tematem rozmowy była także trudna sytuacja związana ze szczególnie ostrą krytyką, której została poddana w ostatnim czasie PKW, co nie ułatwia podjęcia decyzji innym doświadczonym sędziom, którzy mogliby być wskazani do składu PKW - zaznaczyła Trzaska-Wieczorek.
Zauważyła także, że zapowiedziany przez prezydenta Komorowskiego projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego miałby wprowadzić kadencyjność członków PKW i ta propozycja nie może stać w kolizji z wiekiem sędziów, którzy będą tworzyli nowy skład komisji.
- Pełna odpowiedzialność za wskazanie kandydatów do PKW leży po stronie prezesów SN, NSA i TK. Wbrew wcześniejszym nawoływaniom części opozycji, by prezydent wpływał na odwołanie członków PKW, także w przypadku powoływania nowego składu komisji prezydent stoi na stanowisku, że leży to w wyłącznej kompetencji prezesów sądów, a projekty upartyjnienia PKW wysuwane przez niektóre siły polityczne, uważa za szkodliwe - dodała Trzaska-Wieczorek.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów powoływanych przez prezydenta - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.
Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>
IAR/PAP/asop