Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 25.11.2014

SLD zmieni zdanie w sprawie wyborów samorządowych?

Stanowisko SLD w sprawie skrócenia kadencji samorządów zależy od konstytucjonalistów. Taką opinię wygłosił szef sojuszu Leszek Miller po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.
Lider SLD Leszek Miller po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie wyborów samorządowychLider SLD Leszek Miller po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie wyborów samorządowych PAP/Jakub Kamiński

W połowie ubiegłego tygodnia Leszek Miller wspólnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim uznał, że wybory powinny być powtórzone. Jak mówił, "nie ulega wątpliwości", że "cząstkowe wyniki wyborów samorządowych wskazują na możliwość głębokiej manipulacji i nieuczciwości". Podkreślił, że uczciwe wybory są kręgosłupem demokratycznego państwa i "jeżeli zachodzi podejrzenie, że tak nie jest, każda odpowiedzialna siła polityczna, nie może nad tym przechodzić do porządku dziennego".

Jak wtedy tłumaczył są cztery powody, by to unieważnić wybory. Są to: błędy w konstrukcji kart wyborczych, skala głosów nieważnych, niezabezpieczenie bazy PKW przed możliwością hakerskich ataków, które już miały miejsce, niekompetencja PKW. - Każdy z tych powodów wystarczy, by domagać się powtórzenia wyborów, a cztery łącznie są niezbitym dowodem, że inaczej być nie może - zaznaczył.

Po spotkaniu w Belwederze już nie był tak zdecydowany. Przyznał, że jego partia apelowała o skrócenie kadencji władz samorządowych. Zaznaczył jednak, że już pojawiły się wątpliwości w tej sprawie, które mogą wpłynąć na zmianę zdania SLD. Miller zaznaczył, że najważniejsze jest zdanie konstytucjonalistów i to ich opinie będą miały ostateczny wpływ na działania Sojuszu.

Prawnicy twierdzą, że Sejm nie powinien integrować w wybory samorządowe. Jak tłumaczą, w Polsce to niezawisłe sądy orzekają w sprawie ważności wyborów.

Konstytucjonaliści: ustawowe skrócenie kadencji samorządów budzi wątpliwości>>>

PiS złożył już w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje skrócenie kadencji. Do sądu trafił też pierwszy protest wyborczy tej partii dotyczący unieważnienia wyborów do sejmiku lubelskiego. Do końca tygodnia PiS chce przygotować podobne protesty dotyczące głosowania w pozostałych województwach.

Wybory samorządowe 2014. Serwis specjalny >>>

Zdaniem szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej obecna sytuacja pokazuje, że konieczne są zmiany w ordynacji wyborczej. Wśród propozycji jest między innymi standaryzacja lokali i urn wyborczych. Chce też zmienić system liczenia głosów. Według propozycji SLD także karty wyborcze miałyby przejść proces standaryzacji.

Wcześniej prezydent Bronisław Komorowski konsultował się w sprawie zmian w ordynacji wyborczej z prezesami sądów. Zaapelował też, by wszystkie partie polityczne przedstawiły swoje propozycje dotyczące tych kwestii.

IAR/asop