Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 30.11.2014

Papież prosił o błogosławieństwo patriarchę Bartłomieja

To ostatni dzień pielgrzymki papieża Franciszka do Turcji. Ojciec święty bierze udział w uroczystościach ku czci św. Andrzeja apostoła, patrona Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu.

Ceremonii przewodniczy patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, honorowy zwierzchnik prawosławia. Po uroczystościach przewidziano podpisanie obustronnej deklaracji dotyczącej dialogu ekumenicznego, prowadzonego przez oba Kościoły od ponad pięćdziesięciu lat.
Rano papież przewodniczył prywatnej mszy świętej w siedzibie delegatury apostolskiej w Stambule. Franciszek spotkał się także z głównym rabinem Turcji.
Patriarcha Konstantynopola, który jest formalnie zwierzchnikiem światowego prawosławia, prowadzi ten dialog właściwie samodzielnie. Jego oceną zajmie się organizowany przez Bartłomieja synod prawosławny w 2016 roku.

W sobotę podczas modlitwy ekumenicznej w kościele świętego Jerzego przy siedzibie patriarchatu Konstantynopola w Stambule papież Franciszek schylił się nisko przed patriarchą Bartłomiejem i poprosił go o błogosławieństwo dla niego i dla Kościoła rzymskiego.
Był to kulminacyjny moment wizyty papieża w kościele patriarchalnym w Fanarze, dawnej dzielnicy Konstantynopola, gdzie rezyduje Bartłomiej - formalny zwierzchnik prawosławia.
Kiedy Franciszek ukłonił się przed patriarchą, ten pocałował go w głowę, kładąc na niej rękę. Był to kolejny gest wzajemnego szacunku i przyjaźni, jaka łączy Watykan z ekumenicznym patriarchatem Konstantynopola, którego patronem jest święty Andrzej, rodzony brat świętego Piotra.
Podczas spotkania na modlitwie ekumenicznej w kościele świętego Jerzego Franciszek podziękował Bartłomiejowi za "braterską gościnność" i mówił o ich wspólnym zaangażowaniu i wysiłkach na rzecz jedności Kościoła. - Cóż za łaska i jaka odpowiedzialność móc podążać wspólnie w tej nadziei, znajdując oparcie we wstawiennictwie świętych braci Apostołów Andrzeja i Piotra! I wiedzieć, że ta wspólna nadzieja zawieść nie może, ponieważ nie opiera się na nas i na naszych wątłych siłach, ale na wierności Boga - powiedział papież. Podkreślił, że obaj z Bartłomiejem są "braćmi w nadziei".
Patriarcha w swym przemówieniu wyraził pragnienie odzyskania pełnej jedności obu Kościołów "w czasach trudnych dla ludzkości i dla świata".

Przed odlotem do Rzymu papież spotka się z grupą młodych uchodźców z Syrii i Iraku. Franciszek chciał odwiedzić jeden z ich 22 obozów, znajdujących się na obszarze Turcji, ale okazało się to niemożliwe.

IAR/PAP/asop