Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 02.12.2014

Media w Rosji o Tusku: nie wpłynie pozytywnie na relacje Moskwy z Brukselą

"Kommiersant" przywołuje niedawny wywiad Donalda Tuska , w którym mowa o tym, że Unia Europejska jest bliska myślenia o Rosji jako o "strategicznym problemie", nie partnerze.
Donald Tusk i były szef Rady Europejskiej, Herman Van RompuyDonald Tusk i były szef Rady Europejskiej, Herman Van RompuyPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY

Komentując objęcie przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, dziennik "Kommiersant" we wtorek wyraził wątpliwość, by fakt, że na czele tej struktury stanął polityk z Europy Wschodniej, wpłynął pozytywnie na relacje Brukseli z Moskwą.
Według rosyjskiej gazety "jednym z projektów, na rzecz które nowy szef Rady Europejskiej będzie mógł lobbować z Brukseli, stanie się zapewne tworzenie europejskiej unii energetycznej". "Konsolidacja europejskiej polityki w dziedzinie zakupu gazu, co Tusk zaproponował jeszcze wiosną, winna sprawić, że Unia Europejska stanie się mniej uzależniona od rosyjskich nośników energii" - wskazuje "Kommiersant".
Dziennik cytuje dyrektora Rosyjsko-Polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia Jurija Bondarienkę, którego zdaniem przy Tusku nie należy spodziewać się zasadniczej zmiany polityki UE wobec Federacji Rosyjskiej.
"Tusk jako Polak zna Rosję lepiej niż wielu przedstawicieli starej Europy, jednak po pierwsze Rada Europejska nie jest miejscem, w którym konkretna osoba może wnosić zmiany do polityki zagranicznej, a po drugie Polska razem z Litwą zajmują bodaj najtwardsze (spośród krajów UE) stanowisko w stosunku do Federacji Rosyjskiej" - ocenił Bondarienko.
"Kommiersant" również przywołuje niedawny wywiad Tuska dla "Financial Timesa", w którym zauważył on, że Unia Europejska jest bliska zrozumienia, iż Rosja nie jest jej strategicznym partnerem, lecz strategicznym problemem.

PAP/agkm