Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 02.12.2014

Szef NATO: Ukraina może się ubiegać o członkostwo w Sojuszu

Drzwi NATO dla Ukrainy pozostają otwarte - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Powołano cztery fundusze powiernicze, które mają wesprzeć armię Ukrainy.
Szef NATO Jens StoltenbergSzef NATO Jens StoltenbergPAP/EPA/JULIEN WARNAND

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY

Jeśli Ukraina zechce, może złożyć wniosek o członkostwo, a Sojusz oceni, czy kraj ten spełnia konieczne warunki - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Na konferencji prasowej po spotkaniu Komisji NATO-Ukraina Stoltenberg powiedział, że uszanuje decyzję ukraińskich władz, które zapowiedziały odejście od zasady nieprzynależności do sojuszy wojskowych.
- Jeśli Ukraina zechce ubiegać się o członkostwo w NATO, to może to uczynić. Potraktujemy to, tak jak zawsze, a zatem ocenimy, czy Ukraina spełnia standardy i przestrzega zasad (Sojuszu), co jest warunkiem wstępnym przystąpienia do NATO - powiedział Stoltenberg.

NATO potępia Rosję za militaryzację Krymu

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO i Ukrainy potępili Rosję za "celowe destabilizowanie wschodniej Ukrainy" i koncentrowanie wojsk na zaanektowanym Krymie. Wyrazili również zaniepokojenie koncentrowaniem przez Rosję sił na Morzu Czarnym.
W oświadczeniu po spotkaniu napisano, że mamy do czynienia z celową destabilizacją na Ukrainie. Odpowiedzialność za to ponosi Moskwa, która dostarcza separatystom czołgi, broń przeciwlotniczą oraz inną broń ciężką.

- Aneksja Krymu była nielegalne i jej nie uznamy - oświadczyli ministrowie NATO. Wezwali Rosję do przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni z Mińska, co obejmuje wycofanie jej sił i sprzętu wojskowego z Ukrainy i znad granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz umożliwienie skutecznej kontroli tej granicy.

NATO Channel/x-news

Pod koniec listopada prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że perspektywicznym celem Ukrainy jest członkostwo w NATO, jedynej - jak ocenił - organizacji mogącej zagwarantować jego państwu bezpieczeństwo. Niektórzy członkowie NATO przestrzegają Kijów przed staraniami o członkostwo w tej organizacji. Jak powiedział niedawno szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, byłoby to "dolewaniem oliwy do ognia" w czasie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

W Newport uzgodniono, że kraje NATO przeznaczą 15 mln euro na pomoc w reformie ukraińskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa.

PAP/IAR/agkm