Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 15.12.2014

Krajowa Rada Drobiarstwa odpowiada na protest Brigitte Bardot

Francuską aktorkę i obrończynię praw zwierząt wzburzył reportaż z polskich ferm drobiu wyemitowany przez telewizję publiczną France 2, w którym pokazano - według niej - "oskubywanie gęsi z piór żywcem w warunkach niegodnych i oburzających".
Brigitte Bardot jest znaną obrończynią praw zwierzątBrigitte Bardot jest znaną obrończynią praw zwierzątArnaud 25/Wikipedia CC

W liście protestacyjnym wysłanym do premier Ewy Kopacz Brigitte Bardot napisała, że zadawanie takich cierpień zwierzętom jest "niegodne rozwiniętego kraju". Przypomniała, że Polska ratyfikowała europejską konwencję o ochronie zwierząt hodowlanych i gospodarskich. Zażądała od szefowej polskiego rządu, by ta "zakazała tej haniebnej i niedopuszczalnej praktyki".
Według Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej w Warszawie to, co napisała aktorka w liście protestacyjnym nie ma pokrycia w rzeczywistości. "Od 2010 roku polscy producenci zrzeszeni w KRD-IG z własnej inicjatywy zrezygnowali z podskubów gęsi towarowych, mimo iż podskub taki nie jest prawnie zakazany, pod warunkiem prowadzenia go zgodnie z zachowaniem zasad dobrostanu zwierząt" - czytamy w oświadczeniu.
Drobiarze napisali też, że zootechnicy, eksperci weterynaryjni i od dobrostanu zwierząt dowodzą, iż pozyskiwanie pierza od gęsi, gdy odbywa się w odpowiednim terminie, nie jest zagrożeniem dla zwierząt. "Co więcej, podskub prowadzony w czasie naturalnego przepierzania się ptaków wpływa na polepszenie ich odporności i zdrowotności" - podkreślili.
Przypomnieli też, że polskie regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt są jedynymi z najbardziej rygorystycznych w Unii Europejskiej. W Polsce m.in. od 20 lat istnieje zakaz tuczu gęsi na stłuszczone wątroby. Tucz taki na masową skalę prowadzony jest we Francji z przeznaczeniem na foie gras.
Brigitte Bardot ("I Bóg stworzył kobietę", "Trzy kroki w szaleństwo", "Na wypadek nieszczęścia") zakończyła karierę filmową na początku lat 70. Od tego czasu poświęca się wyłącznie sprawie ochrony zwierząt.
IAR, kk