Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 22.12.2014

Prezydent podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny

Ustawa obejmie rodziny, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących - do 25. roku życia. Karta zacznie funkcjonować 1 stycznia 2015 roku.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Karcie Dużej RodzinyPrezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Karcie Dużej RodzinyPAP/jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Podpis prezydenta pod ustawą o Karcie Dużej Rodziny - relacja Moniki Gosławskiej (IAR)
  • Prezydent Bronisław Komorowski: wspólnym wysiłkiem zdołaliśmy tę pracę zakończyć (IAR)
  • Prezydent Bronisław Komorowski: karta ma dawać pozytywne efekty z punktu widzenia wsparcia dla rodzin (IAR)
Czytaj także

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Będzie ona uprawniać do zniżek między innymi w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych (od 20 do 80 procent lub na przykład bilet za 1 złoty). Posiadacze dokumentu mają też otrzymać ulgi na przejazdy publicznym transportem kolejowym - 37 procent na bilety jednorazowe i 49 procent na miesięczne. Ulgi będą też dotyczyć opłat paszportowych (75 procent w przypadku dzieci i 50 procent dla rodziców).

Uprawnienia dla posiadaczy kart będą mogły przyznawać także jednostki podległe samorządom oraz przedsiębiorstwa prywatne, które mają podpisane umowy z Ministrem Pracy lub samorządami. Podmioty oferujące zniżki będą mogły posługiwać się znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny". Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że obecnie ponad 400 samorządów ma swoją Kartę Dużej Rodziny, a jej partnerami jest 1500 firm i usługodawców. Rodziny będą zwolnione z opłat za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty Dużej Rodziny.

Bronisław Komorowski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Karty Dużej Rodziny. Wymienił między innymi przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządowców, dziękował również rządowi. To przedświąteczny prezent dla wszystkich rodzin - mówił prezydent. Wyraził też nadzieję, że Karta będzie się rozbudowywała. Wyjaśnił, że chodzi nie tylko o jej atrakcyjność z punktu widzenia rodzin, ale by dawała efekty jeśli chodzi o przełamywanie kryzysu demograficznego.

TVP Info?x-news

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, że dokument wpisuje do polskiego porządku prawnego wsparcie i szacunek dla dużej rodziny. Bo - jak zaznaczył - one są najlepszą inwestycją. Za "prezent pod choinkę" dziękowała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus. Podkreślała dobrą współpracę i zapał ze strony rządu, prezydenta we wprowadzaniu rozwiązań dla rodzin wielodzietnych. Wspomniała, że na rzecz inicjowania Karty w swoich środowiskach pracowały duże rodziny. - To jest pewien fenomen, że rodziny wielodzietne, które mają tak dużo pracy, tak mało czasu, tak bardzo się zaangażowały - dodała.

Do tej pory karta funkcjonowała na mocy rządowego programu; od stycznia będzie mieć rangę ustawy. Z danych GUS wynika, że rodziny wielodzietne w Polsce to 3,4 mln osób. Do tej pory - w ramach rządowego programu - ponad 100 tys. rodzin złożyło wnioski o 523 tys. kart.

IAR, PAP, bk, fc