Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 30.12.2014

Protest głodowy w syryjskim więzieniu: tortury, brak leków i jedzenia

Setki więźniów, w większości sumienia, przetrzymywanych w Hims w środkowo-zachodniej Syrii prowadzą strajk głodowy w proteście przeciwko przedłużającym się aresztom i złemu traktowaniu.
Protest głodowy w syryjskim więzieniu: tortury, brak leków i jedzeniaGlow Images/East News

- Ponad 1000 osób głoduje od czterech dni - poinformował agencję AFP w rozmowie telefonicznej więzień przedstawiający się jako "Homsi". Jak powiedział, niektórzy z głodujących "zostali skazani na 30 lat jedynie za udział w pokojowych manifestacjach", a inni zostali "uwięzieni w sposób arbitralny".

- Sam siedzę w więzieniu od siedmiu lat, a jestem oskarżony o popełnienie brutalnych czynów w czasie rewolucji przeciwko reżimowi Baszara al-Assada. To bez sensu - relacjonował, nawiązując do rewolty, która wybuchła w Syrii w marcu 2011 roku.

Według niego kilkunastu głodujących straciło przytomność z powodu nieprzyjmowania jedzenia. - Wśród osadzonych są lekarze, farmaceuci, którzy się nami zajmują. Ale nie mamy żadnych lekarstw - dodał.

Wojna w Syrii - zobacz serwis specjalny >>>

Organizacje broniące praw człowieka regularnie oskarżają reżim Assada o fabrykowanie fałszywych oskarżeń wobec podejrzanych.

Opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, które także poinformowało o strajku głodowym w Hims, na 200 tys. ocenia liczbę osób uwięzionych od wybuchu ruchu sprzeciwu, który przerodził się w rebelię zbrojną przeciwko Assadowi. Według tej organizacji wielu więźniów już zakończyło wyroki, ale nadal nie odzyskali oni wolności.

Syryjskie więzienia są znane z tortur i złego traktowania osadzonych. W ostatnim raporcie Obserwatorium informowało, że od 2011 roku za kratami zmarło ok. 12 tys. ludzi.

mr