Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 13.01.2015

Władimir Putin nie przyjedzie do Polski na styczniowe obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Poinformowała o tym agencja Interfax, powołując się na rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa. O wizycie Putina spekulowano od ubiegłego roku.
AuschwitzAuschwitzGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Władimir Putin nie pojedzie na obchody wyzwolenia Auschwitz - relacja Włodzimierza Paca (IAR)
  • Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński uważa, że konflikt na Ukrainie wpływa na przebieg obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau (IAR)
Czytaj także

Dmitrij Pieskow powiedział, że prezydent Rosji nie pojedzie na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz zaplanowane na 27 stycznia, „mimo że przykłada dużą wagę do wszystkich uroczystości upamiętniających drugą wojną światową”. Rzecznik Kremla zaznaczył, że prezydent Władimir Putin nie otrzymał oficjalnego zaproszenia na uroczystości. Wyraził przy tym przypuszczenie, że na podobne uroczystości zaproszenia nie są wysyłane.

Ambasador zamiast prezydenta

Organizatorzy obchodów 70-lecia obozu w Auschwitz podali listę delegacji, którzy przyjadą na uroczystości. Władimira Putina zastąpi ambasador Rosji w Polsce, Siergiej Andriejew. Do Polski przyjadą też prezydenci Austrii, Chorwacji, Malty, Słowenii, Szwajcarii oraz koronowane głowy z Belgii, Holandii, Luksemburga, Norwegii i Szwecji. Dodatkowo wszystkie kraje Beneluksu będą reprezentowali premierzy. Na czele polskiej delegacji stanie prezydent Bronisław Komorowski, a Watykan będzie reprezentował kardynał Stanisław Dziwisz. Pozostałe - ministrowie oraz - w przypadku Cypru - ambasador.

O uroczystościach rocznicy poinformowane zostały 43 państwa - członkowie Unii Europejskiej oraz darczyńcy Fundacji Auschwitz. Są wśród nich Argentyna, Australia, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan. Podczas uroczystości mają przemawiać więźniowie obozu, a nie przedstawiciele władz.

Jak poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel dotychczas nie napłynęło potwierdzenie udziału delegacji ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

- Siedemdziesiąta rocznica nie będzie taka sama, jak poprzednie okrągłe rocznice. Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy obchodzić w obecności jeszcze licznej grupy Ocalałych. To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa - powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.

Bartyzel dodał, że według szacunków w uroczystościach weźmie udział około 300 byłych więźniów. Wśród nich ponad stu przyjedzie dzięki wsparciu Światowego Kongresu Żydów. Podobnej wielkości będą grupy byłych więźniów z Polski, a także świadkowie Auschwitz, którzy przyjadą razem z państwowymi delegacjami.

Główna część obchodów odbędzie przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

"W 2005 roku w Europie panował pokój... "

10 lat temu, w uroczystościach 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, Władimir Putin wziął udział. Na początku stycznia niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", spekulując, czy prezydent Rosji weźmie udział w tegorocznych uroczystościach, przypominał, że w styczniu 2005 roku w Europie panował pokój. Teraz sytuację przesłania rosyjska operacja militarna przeciwko Ukrainie i aneksja Krymu.

Także dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński uważa, że konflikt na Ukrainie wpływa na przebieg obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau. W jego opinii, obecność prezydenta Rosji, postawiłaby organizatorów obchodów w bardzo niezręcznej sytuacji.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej w godzinach popołudniowych otworzyli bramy obozu. Zastali tam ponad 7 tysięcy więźniów będących na skraju wyczerpania. Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz w 1940 roku.

27 stycznia obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

IAR,PAP,kh