Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 22.01.2015

Rozmowy w Londynie o walce z Państwem Islamskim. "Domorosłych terrorystów radykalizuje internet"

Brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond i amerykański sekretarz stanu John Kerry będą w czwartek gospodarzami spotkania przedstawicieli około 20 państw koalicji antyislamistycznej w Londynie.
Rozmowy w Londynie o walce z Państwem Islamskim. Domorosłych terrorystów radykalizuje internetPAP/EPA/MOHAMMED SABER

- Będzie to dobra okazja, by podsumować dotychczasowe postępy w walce z zatrutą ideologią Państwa Islamskiego (IS) - powiedział minister Hammond dziennikowi "The Daily Telegraph".
Zagrożenie terroryzmem nie jest dla Wielkiej Brytanii niczym nowym. - Prowadzimy walkę z tym islamskim ekstremizmem już od dobrych piętnastu lat, ale to zagrożenie ulega metamorfozom. Zasadniczy problem jest ten sam, ale dawniej miał główne źródło w Afganistanie i Pakistanie, a teraz zagrożenie płynie z Iraku i Syrii. Do tego mamy do czynienia z domorosłymi terrorystami zradykalizowanymi przez to, co widzą w internecie. Ale fundamentalnym problemem jest kult śmierci będący perwersją jednej z wielkich religii świata - mówił niedawno telewizji Sky premier David Cameron podczas niedawnej wizyty w Waszyngtonie.
Główną przeszkodą w walce z Państwem Islamskim jest słabość armii irackiej i opozycji demokratycznej w Syrii oraz niechęć państw zachodnich do nowej interwencji zbrojnej w krajach muzułmańskich. Półtora roku temu brytyjski parlament odrzucił w głosowaniu możliwość takiej interwencji w Syrii i choć od tego czasu lotnictwo RAF podjęło naloty na pozycje Islamskiego Państwa w Iraku, nadal omija Syrię.

Francja zwiększa wydatki na walkę z terroryzmem

Premier Francji Manuel Valls poinformował, że po ostatnich zamachach w Paryżu siły bezpieczeństwa otrzymają lepszą broń, a państwo zatrudni 2600 nowych funkcjonariuszy do walki z terroryzmem.

Nowe etaty powstaną w policji, wymiarze sprawiedliwości i służbach bezpieczeństwa. Dotyczy to także lingwistów, którzy biegle władają wieloma odmianami arabskiego, by lepiej przenikać do radykalnych środowisk. Na walkę z terroryzmem rząd przeznacza w ciągu najbliższych trzech lat niemal pół miliarda euro. Premier podkreślił, że priorytetem jest lepsze zabezpieczenie policjantów patrolujących ulice. Mają oni otrzymać nowocześniejsze kamizelki kuloodporne, specjalne kaski używane w niektórych operacjach, lepszą i skuteczniejszą broń. Zakup sprzętu dla policji miejskiej będzie finansowany przez MSW, bo policja miejska musi być lepiej chroniona.
Manuel Valls poinformował, że we Francji obserwacją służb bezpieczeństwa ma być objętych 3 tysiące osób. Specjalnie wyszkolonych 60 imamów, zostanie skierowanych do zakładów karnych. Ma to uchronić przebywających tam więźniów muzułmańskich od radykalizacji, której zostali poddani dwaj z trzech zamachowców z 7 stycznia.

Z kolei na specjalnym posiedzeniu rady obrony kraju prezydent Francois Hollande poinformował, że jednym z kroków w walce z terroryzmem będzie utrzymanie obecnego stanu etatów we francuskiej armii. Wcześniej planowano likwidację do 2019 roku ponad dwudziestu pięciu tysięcy stanowisk. Teraz podjęto decyzję, że utrzymanych zostanie siedem i pół tysiąca etatów.

Francois Hollande oznajmił, że w ramach operacji patrolowania najbardziej newralgicznych i najbardziej uczęszczanych miejsc w kraju rozlokowanych jest już ponad 10 tysięcy żołnierzy.

Proces Polki w Niemczech

Przed Wyższym Sądem Krajowym w Duesseldorfie rozpoczął się w środę proces przeciwko pochodzącej z Polski Karolinie R. Została oskarżona o wspieranie Państwa Islamskiego. Grozi jej kara do 10 lat więzienia.

Mająca niemieckie i polskie obywatelstwo kobieta oskarżona jest o zebranie funduszy w wysokości 11 tys. euro oraz kilku kamer wideo o wartości 1100 euro dla dżihadystów z IS.

Wraz z 25-letnią Karoliną R. na ławie oskarżonych zasiadło dwoje jej pomocników - 22-letnia Jennifer Vincenza M. i jej rówieśnik Ahmed-Sadog M. Oboje mają niemieckie obywatelstwo i pochodzą z Bonn.

Pochodząca z Polski kobieta wyszła za mąż za terrorystę z IS w Syrii zgodnie z zasadami islamskimi. Właśnie jemu oskarżona przekazywała pieniądze oraz sprzęt wykorzystywany przez dżihadystów do kręcenia filmów propagandowych. Mężczyznę widać na jednym z filmów niedaleko miasta Hims w Syrii, pozującego przed stosem zwłok. - Jak widzicie, urządziliśmy rzeźnię - mówi.

Prokurator Simon Henrichs podczas odczytywania aktu oskarżenia podkreślił, że IS odpowiedzialne jest za zamachy, porwania i rozstrzeliwania. - Terroryści z IS dokonują masakr na ludności cywilnej - dodał.

Troje oskarżonych odmówiło ustosunkowania się do stawianych im zarzutów. Obrońca Karoliny R. przyznał, że film z udziałem jej partnera życiowego jest faktem obciążającym, zastrzegł jednak, że w Niemczech nie istnieje odpowiedzialność zbiorowa. Jak podkreślił, sąd będzie musiał zapomnieć o tym filmie.

Karolina R. została aresztowana 31 marca podczas szeroko zakrojonej akcji policyjnej przeciwko dżihadystom. Od tego czasu przebywa - wraz ze swoim niespełna dwuletnim dzieckiem - w więzieniu. Jej kompani odpowiadają z wolnej stopy.

IAR, bk