Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 25.01.2015

Rozmowy za plecami? Zamieszanie wokół rosyjskiego embarga

W poniedziałek odbędzie się spotkanie unijnych ministrów rolnictwa. - Mamy nadzieję, że usłyszymy, co Komisja Europejska ma do powiedzenia na temat pogłosek i interpretacji tego, co się stało w trakcie technicznych rozmów w Berlinie - powiedział pragnący zachować anonimowość dyplomata z Łotwy.
Rozmowy za plecami? Zamieszanie wokół rosyjskiego embargafish/sxc.hu/cc

Przy okazji niedawnych targów rolno-spożywczych Zielony Tydzień w Berlinie doszło do "technicznych dyskusji" między Rosjanami a przedstawicielami dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. zdrowia i konsumentów a także - jak się później okazało - delagacjami niektórych krajów Unii Europejskiej.
Komisja poinformowała, że po rozmowach pojawiła się możliwość wznowienia eksportu do Rosji niektórych produktów mięsnych, jak podroby, tłuszcz, smalec czy mączka mięsna, a także niektórych produktów mleczarskich i mięsnych wysokiej jakości i tradycyjnych.
- W związku z embargiem na rosyjskim rynku zaczyna brakować niektórych produktów żywnościowych i ich cena rośnie. Dlatego próbuje się otworzyć furtkę dla ich importu - wyjaśnił jeden z urzędników KE. Techniczne szczegóły realizacji tych uzgodnień miałyby uzgadniać z Rosją poszczególne kraje UE.
Zamieszanie spotęgowała informacja francuskiego ministerstwa rolnictwa, które ogłosiło, że zawarło z Rosją porozumienie o wznowieniu eksportu do tego kraju świń, tłuszczu wieprzowego i podrobów wieprzowych.
Rosyjskie media doniosły z kolei, że Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przygotowuje listę przedsiębiorstw z sześciu krajów Unii, które po uchyleniu embarga będą mogły dostarczać do Rosji wieprzowinę. Te kraje to Francja, Węgry, Włochy, Niemcy, Holandia i Dania.
Takie dwustronne porozumienia byłyby złamaniem unijnej solidarności w sprawie rosyjskiego embarga. Dlatego Komisja Europejska podkreśla, że dąży do rozwiązania, które obejmie wszystkie kraje UE i zapobiegnie dyskryminowaniu przez Rosję niektórych państw, jak Polska czy kraje bałtyckie.
- To jest dokładnie to, czego chcemy uniknąć: że będziemy w rękach kraju trzeciego, który będzie mógł sobie wybierać, z którym krajem UE chce handlować - powiedział rzecznik KE ds. bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio.
Rosja zamknęła swój rynek dla wieprzowiny z UE po wykryciu na początku 2014 roku przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie (potem przypadki ASF wykryto także u dzików w Polsce). W sierpniu wprowadziła zaś szerokie embargo na produkty rolno-spożywcze z Unii w odpowiedzi na sankcje nałożone w związku z kryzysem na wschodzie Ukrainy. Embargo zostało rozszerzone w październiku ubiegłego roku.
PAP, kk