Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 28.01.2015

Obama i Merkel oskarżają Rosję o łamanie ustaleń w sprawie Ukrainy

Angela Merkel i Barack Obama są zaniepokojeni ponownym nasileniem się walk na wschodzie Ukrainy i dalszym wspieraniem separatystów przez Rosję - poinformował Biały Dom po rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec i prezydenta USA.
Posłuchaj
  • Spotkanie prezydentów Polski, Ukrainy i Francji po obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Prezydent USA i kanclerz Niemiec byli zgodni, że Rosja nie dotrzymuje zobowiązań wynikających z zawartego w Mińsku porozumienia. Podkreślili także, że konieczne jest także jak najszybsze uruchomienie pomocy finansowej dla Ukrainy, by ustabilizować sytuację gospodarczą tego kraju.

Obama rozmawiał telefonicznie z Merkel w drodze powrotnej do Waszyngtonu z podróży do Indii i Arabii Saudyjskiej.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Ukraina w coraz bardziej dramatycznych apelach próbuje zwrócić uwagę światowych przywódców na to, co dzieje się w Donbasie. We wtorek Rada Najwyższa w specjalnej uchwale uznała Rosję za agresora. - Ukraina pozostaje celem agresji wojskowej Federacji Rosyjskiej. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni w wyniku ataków separatystów w Wołnowasze, Doniecku i Mariupolu zginęło około 50 cywilnych obywateli Ukrainy - mówiła przedstawiając projekt uchwały deputowana partii Samopomoc Hanna Hopko.

Ukraińscy posłowie zaapelowali jednocześnie do wspólnoty międzynarodowej o nasilenie nacisków na władze w Moskwie poprzez wprowadzenie nowych sankcji, które zmuszą je do powstrzymania agresji, wypełnienia mińskich porozumień i opuszczenia okupowanego od wczesnej wiosny ubiegłego roku Krymu.

Także prezydent Petro Poroszenko apeluje do Zachodu, by nie pozostawał bierny wobec działań Rosji. - Groźba wojny kontynentalnej jest tak ogromna, jak nigdy. Nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości: ambicje i apetyty agresora są większe, niż rozmiary Ukrainy - mówił po uroczystościach w Auschwitz. Podkreślał, że 70 lat po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Auschwitz Europa stoi wobec kolejnej groźby wojny.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

- Nawołuję świat, by nie dopuścił do powtórki tragicznych wydarzeń. Musimy nie tylko pamiętać o niewinnych ofiarach przeszłości, ale i myśleć, jak nie dopuścić do powtórzenia takich tragedii, jak Holokaust i II wojna światowa. Wspólnym frontem przeciwstawić się nowemu imperialnemu szaleństwu, nowym pretensjom do panowania w Europie - apelował.

Wieczorem prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Krakowie z prezydentami Francji i Ukrainy. Kancelaria polskiego prezydenta nie podała, o czym rozmawiali politycy, ale można się spodziewać, że głównym tematem dyskusji była sytuacja na Ukrainie i pomoc dla tego kraju, ogarniętego konfliktem na wschodzie.
IAR/PAP/asop