Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 27.01.2015

Raport Rady Europy: na Ukrainie już tysiące zabitych i setki tysięcy uchodźców

Sytuacja humanitarna na wschodniej Ukrainie jest katastrofalna - wynika z raportu przedstawionego podczas plenarnej debaty Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W samym Doniecku, ponad 1000 dzieci mieszka w schronach lub piwnicach w obawie przed bombardowaniami - poinformował UNICEF.
Cywile we wschodniej Ukrainie muszą korzystać z pomocyCywile we wschodniej Ukrainie muszą korzystać z pomocy PAP/EPA/SERGEY VAGANOV
Posłuchaj
  • Sytuacja humanitarna na wschodniej Ukrainie jest dramatyczna - podkreślali posłowie podczas plenarnej debaty Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i apelowali o pomoc. Ze Strasburga relacja Andrzeja Gebera/IAR
  • Do Dniepropietrowska przybyły 3 samoloty i 7 ciężarówek z pomocą Unii Europejskiej dla przesiedleńców z Zagłębia Donieckiego. Więcej o tej pomocy w relacji z Kijowa Piotra Pogorzelskiego/IAR
Czytaj także

Zarówno autor raportu Brytyjczyk Jim Sheridan, jak i europejski komisarz praw człowieka Nils Muiżnieks mówili w czasie debaty ZP Rady Europy o ogromie tragedii i cierpień ludności wschodniej Ukrainy. Parlamentarzyści ZP Rady Europy zaapelowali o solidarność w niesieniu pomocy. Większość mówców nie miała wątpliwości, że kluczową rolę w powstaniu konfliktu i podtrzymywaniu go odgrywa Rosja.
Rosyjscy deputowani byli innego zdania. Aleksiej Puszkow z rosyjskiej Dumy zapewniał, że nie ma na Ukrainie żadnej rosyjskiej interwencji. W odpowiedzi ukraiński deputowany Serhiej Sobolew ironicznie pytał, czy systemy rakietowe i czołgi separatyści kupili w sklepie?

Poseł Tadeusz Iwiński apelował do strony ukraińskiej o wznowienie wypłacania emerytur osobom mieszkającym na terytoriach okupowanych. Sytuację humanitarną w tej części Ukrainy porównał do dramatu ludności podczas wojny w Czeczenii.

Wstrząsające dane UNICEF

W Doniecku, na wschodzie Ukrainy, ponad 1000 dzieci mieszka w schronach lub piwnicach w obawie przed bombardowaniami - twierdzi UNICEF. Organizacja także zaapelowała o pilną pomoc.

Przedstawiciele UNICEF rozdają wśród dzieci i dorosłych mieszkających w schronach i piwnicach  zestawy higieniczne. Wkrótce też przekażą odzież zimową dla ponad 10 tysięcy dzieci i osób najbardziej potrzebujących na terenach objętych konfliktem.

W grudniu zeszłego roku UNICEF zaapelował o ponad 32 mln dolarów na pomoc humanitarną dla  Ukrainy. Dotąd zebrano jednak tylko 10,6 miliona.

Transport z Unii Europejskiej

Do Dniepropietrowska przybyły 3 samoloty i 7 ciężarówek z pomocą UE dla przesiedleńców z Zagłębia Donieckiego. Specjalnie w tym celu do miasta przyjechał unijny komisarz do spraw pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stilianidis.

85 ton pomocy humanitarnej przekazało 9 państw, w tym Polska, Niemcy, Austria i Słowenia. Są tam namioty, ciepłe ubranie, śpiwory, bielizna termoaktywna i inne potrzebne rzeczy. Są przeznaczone dla uchodźców mieszkających nie tylko w Dniepropietrowsku.

W środę dary zostaną rozwiezione do innych miast: Mariupola, Kramatorska, Debalcewa, a nawet do Doniecka, który jest pod kontrolą prorosyjskich separatystów.

Z powodu walk od marca 2015 roku liczba przesiedleńców na Ukrainie przekroczyła pół miliona i liczy od 659 tysięcy, według Służby Migracyjnej, do 921 tysięcy, według Ministerstwa Polityki Społecznej. Ostatnie dane są zapewne zawyżone, ponieważ wielu z tych, którzy zarejestrowali się w tym ostatnim resorcie zrobiło to tylko po to, aby otrzymywać świadczenia socjalne. Taki jest bowiem wymóg ukraińskich władz. Liczba ukraińskich uchodźców w Rosji sięga prawdopodobnie pół miliona.

Z powodu walk zginęło już 5 tys. osób, a dwa miliony są zagrożone pozostając w strefie walk.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz