Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 03.02.2015

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz: lubię radio, słucham go codziennie

Bogdan Borusewicz przyznał, że radio towarzyszy mu znacznie częściej niż telewizja, a za ciekawe komentarze polityczne ceni szczególnie radiową Jedynkę.
Bogdan Borusewicz zdecydował o wstrzymaniu wyjazdu do Moskwy grupy polskich senatorówBogdan Borusewicz zdecydował o wstrzymaniu wyjazdu do Moskwy grupy polskich senatorówAleksander Paszkowski/Wikimedia Commons/CC

Sympozjum o dorobku i perspektywach zainauguruje we wtorek jubileusz 90-lecia Polskiego Radia.
W siedzibie radia w Warszawie spotka się także komitet honorowy obchodów. Jego przewodniczącym jest prezydent Bronisław Komorowski.

Marszałek Senatu, który jest także członkiem komitetu podkreśla, że każdego dnia słucha radia. Głównie Jedynki, bo - jak mówi - ceni dobry zestaw informacji i interesujące komentarze polityczne.

Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia >>>
Bogdan Borusewicz życzy mediom publicznym, żeby w życie weszła nowa ustawa o abonamencie, która rozwiąże problemy finansowe.
Do 1989 roku publiczne radio było monopolistą, na początku lat 90. pojawiło się wiele stacji radiowych, obecnie działa około trzystu.

Transmisja wideo z sympozjum "90 lat Polskiego Radia. Dorobek i perspektywy" na stronie PolskieRadio.pl.

"Tu próbna stacja radionadawcza PTR. Fala 385 metrów" - w ten sposób 90 lat temu rozpoczęło nadawanie Polskie Radio i polska radiofonia. Dokładnie, 1 lutego 1925 roku o godzinie 18.00 słowa te wygłosił uroczystym tonem dyrektor Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego - inż. Roman Rudniewski.

Roman
Roman Rudniewski (1893-1965) , dyr. Próbnej Stacji Radionadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, 1925 r. Archiwum Polskiego Radia

Była to próba techniczna, ale udana, w związku z czym od tego momentu datuje się początek aktywności w eterze Polskiego Radia.

90 lat Polskiego Radia. "Było i nadal jest prekursorem" >>>

IAR, bk