Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 06.02.2015

Unijne organizacje rolnicze za wsparciem dla polskich producentów

Unijna konfederacja rolnicza Copa-Cogeca poprze wniosek o zgodę Komisji Europejskiej w sprawie pomocy dla polskich producentów wieprzowiny, dotkniętych przez rosyjskie embargo i niskie ceny na rynku.
Unijne organizacje rolnicze za wsparciem dla polskich producentówGlow Images/East News

Jak powiedział prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin, Copa-Cogeca w najbliższych dniach skieruje do Komisji Europejskiej (KE) dokument, w którym poprze wniosek polskiego rządu o zgodę na pomoc ekonomiczną dla rolników, szczególnie na rynku wieprzowiny.
- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby Unia Europejska (UE) wstrzymywała jakąkolwiek pomoc, stosując przepisy dotychczasowe, dlatego że sytuacja jest nadzwyczajna, nieprzewidziana i muszą być stosowane nadzwyczajne, nieprzewidziane rozwiązania na rynku wieprzowiny - podkreślił. - Nam chodzi o to, żeby rząd polski mógł zastosować pomoc krajową i żeby dokonać skupu interwencyjnego - dodał. Zdaniem szefa kółek rolniczych innym rozwiązaniem może być ustanowienie minimalnej ceny żywca na okres przejściowy.
Według Serafina to, co się dzieje na rynku wieprzowiny, jest zarówno skutkiem stosunków Rosja-UE, w tym rosyjskiego embarga na europejskie produkty, jak i zmowy cenowej podmiotów skupujących trzodę chlewną - zakładów mięsnych, pośredników i sieci handlowych. - Nie ma żadnego uzasadnienia dla stosowania ceny w okolicach 3 złotych za kilogram żywca. To jest poniżej progu opłacalności produkcji - podkreślił.
Przedstawiciele polskich organizacji uważają też, że rolnicy w zbyt dużym stopniu ponoszą skutki konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. - Jeżeli jest to wojna o demokrację, to koszty tej wojny muszą nam być zrównoważone, może nie w całości, ale w znaczącej części - stwierdził prezes kółek rolniczych pytając, dlaczego rząd, skoro znajduje środki na systemową pomoc Ukrainie, "nie może ich znaleźć na systemową pomoc polskiemu rolnikowi?".
W środę minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że zwróci się do KE w sprawie sytuacji na rynku wieprzowiny, a także rekompensat za kwoty mleczne. Jak dodał, stosowne wnioski są obecnie przygotowywane w resorcie. Wyjaśnił, że nie ma możliwości wprowadzenia cen minimalnych ani gwarantowanych, a jedynie może starać się o zgodę Komisji na dopłaty do eksportu lub przechowywania tych produktów.
Polskie ministerstwo od wielu miesięcy rozmawia z KE, by uruchomiła dopłaty do przechowywania i eksportu mleka i wieprzowiny, choć - jak przyznał pod koniec stycznia Sawicki - tu zrozumienie jest niewielkie. Minister zwrócił wówczas uwagę, że Copa-Cogeca może wywrzeć nacisk na KE, by podjęła decyzje w sprawie pomocy rolnikom.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk