Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 24.02.2015

Litwa przywraca powszechny pobór do armii. Powodem rosyjska agresja

Litwa przywraca zasadniczą służbę wojskową na pięć lat. Prezydent Dalia Grybauskaite tłumaczy, że to reakcja na agresywne działania Rosji. Decyzję musi zatwierdzić parlament.
Wspólne ćwiczenia litewsko-amerykańskieWspólne ćwiczenia litewsko-amerykańskiekam.lt/Private 1st Class Viktorija Sinkevičienė

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>

Prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła, że w obliczu rosyjskiej agresji pobór rozpocznie się od jesieni. - Na okres pięciu lat musimy koniecznie przywrócić zasadniczą służbę wojskową. - powiedziała prezydent na konferencji prasowej. W trybie pilnym w Wilnie została zwołana Państwowa Rada Obrony. Planuje się, że corocznie, na okres 9 miesięcy, mundur założy 3,5 tysiąca młodych ludzi. Te plany musi jeszcze potwierdzić litewski parlament. Obowiązkowy pobór do wojska na Litwie został zlikwidowany w 2008 roku.

Minister obrony Juozas Oleksas zaznaczył, że co roku liczebność sił zbrojnych będzie się zwiększała o 450 żołnierzy. Obecnie siły zbrojne w tym kraju liczą 8 tysięcy żołnierzy zawodowych, około 4,5 tysiąca ochotników i ponad 2 tysiące personelu cywilnego.
We wtorkowym sondażu ogłoszonym przez portal Delfi.lt ponad 50 proc. respondentów nie popiera przywrócenia zasadniczej służby wojskowej, 37 proc. opowiada się za jej przywróceniem, a pozostali nie mają zdania na ten temat.
W związku z konfliktem na Ukrainie, Litwa w tym roku na obronę przeznaczy o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym. Resort obrony ma otrzymać 427 mln euro, co stanowi równowartość 1,1 proc. PKB. Niedawno wojsko dozbrojono w sprzęt przeciwlotniczy i przeciwpancerny. Obecnie rozważana jest możliwość nabycia haubic i transporterów opancerzonych.

Litwa prosi Niemcy o transportery. Rzecznik MON Niemiec: mamy jeszcze czas

Ministerstwo obrony Niemiec zapewniło w poniedziałek, że poprze starania Litwy o zakup niemieckich transporterów opancerzonych typu Boxer. Wyjaśniono, że Niemcy nie mogą przekazać litewskiej armii własnych pojazdów tego typu, gdyż Bundeswehra ich potrzebuje.
"Welt am Sonntag" napisał w niedzielę, że rząd w Berlinie odrzucił prośbę Litwy i nie zgodził się na przekazanie temu państwu nowoczesnych transporterów opancerzonych typu Boxer.
- Wymowa artykułu jest całkowicie błędna - tak tłumaczył potem rzecznik resortu obrony Ingo Gerhartz.  - Litwa zasygnalizowała zainteresowanie kupnem (transporterów), a nie nieodpłatnym przekazaniem ich przez rząd Niemiec - wyjaśnił rzecznik. - Każdy kraj NATO może nabyć w Niemczech potrzebny mu sprzęt wojskowy - podkreślił Gerhartz, zastrzegając, że Wilno nie złożyło jeszcze oficjalnego wniosku. Jak dodał, Litwa planuje zaopatrzenie armii w boxery dopiero w latach 2017-2020. "Mamy dużo czasu" - zauważył rzecznik.
- Jesteśmy w ministerstwie gotowi do udzielenia Litwie przy tej ewentualnej transakcji wszelkiej możliwej pomocy - zapewnił Gerhartz. - Ze względu na restrukturyzację Bundeswehry nie możemy jednak zrezygnować z własnych pojazdó" - dodał.
Litwa zainteresowana jest ponadto zakupem haubic przeciwpancernych typu 2000. W tej sprawie też nie wpłynęło jeszcze oficjalne zapytanie - twierdzi niemiecki resort obrony. Z informacji ministerstwa wynika, że Niemcy przekazały Litwie w minionych latach 300 transporterów opancerzonych M113 o wartości 2 mln euro.
Transporter opancerzony Boxer to jeden za najnowocześniejszych pojazdów tego typu na świecie. Produkowany jest przez niemiecko-holenderskie konsorcjum ARTEC GmbH.

IAR/PAP/agkm