Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 19.03.2015

Zamach w Tunezji. Szef MSZ: zabito dwóch Polaków, dwóch zaginionych

Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna poinformował w czwartek rano, że według najnowszych informacji w zamachu w Tunisie zginęło dwóch obywateli Polski, dwóch zaginęło, a dziewięciu zostało rannych.
Władze Tunezji podały, że wśród zabitych jest jeden PolakWładze Tunezji podały, że wśród zabitych jest jeden PolakPAP/EPA
Galeria Posłuchaj
  • Profesor Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku o ataku w Tunezji (IAR)
  • Profesor Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku o zamachu w Tunezji (IAR)
  • Ekspert od spraw arabskich Mariusz Borkowski o zamachu w Tunezji (IAR)
  • Wstępny bilans ofiar śmiertelnych zamachu w Tunezji. Relacja Tomasza Majki (IAR)
  • Władze Tunezji: jeden Polak wśród ofiar śmiertelnych zamachu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Eksperci o zamachu w Tunezji. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
  • Pomoc dla Polaków poszkodowanych w ataku terrorystycznym w Tunezji. Relacja Witolda Banacha (IAR)
  • - W zamachu w Tunezji zginęło dwoje Polaków - powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna w TVP Info (IAR)
Czytaj także

- Ta liczba zabitych, ofiar zamachu wczorajszego, ciągle się zmienia; w nocy mieliśmy kilka informacji, podaje je ministerstwo spraw wewnętrznych Tunezji. Jeśli chodzi o polskie ofiary to z tych potwierdzonych możemy dzisiaj z całą stanowczością - bo rozmawiałem i z ambasadorem i z konsulem jeszcze dzisiaj rano, nad ranem - to są dwie osoby, które zginęły, dwie osoby które są zaginione i dziewięć osób, które przebywają w szpitalach, są ranne - powiedział Schetyna w TVP Info.

Mówił o tym również w radiowej Jedynce rzecznik MSZ - Marcin Wojciechowski.

Tymczasem liczba zabitych w zamachu wzrosła do 23. Minister zdrowia Tunezji poinformował, że wśród ofiar śmiertelnych jest 20 zagranicznych turystów oraz trzej Tunezyjczycy. Do tej pory udało się zidentyfikować 13 ofiar.

Wśród zabitych obcokrajowców, oprócz Polaków, są obywatele Japonii, Włoch, Kolumbii, Hiszpanii, Australii i Francji, a według ostatnich doniesień również Brytyjka i Belgijka.

Ustalono tożsamość zamachowców

Zidentyfikowano również sprawców środowego zamachu. Jak poinformował premier Tunezji Habib Essid, zamachowcy to Jassine Abidi i Hatem Khachnaoui. Obaj zostali zastrzeleni przez policję. Według tunezyjskiego MSZ byli oni prawdopodobnie Tunezyjczykami.

Celem zamachowców miał być sąsiadujący z muzeum budynek parlamentu. Napastnicy prawdopodobnie chcieli wedrzeć się do środka, gdzie trwała właśnie debata nad zmianami w prawie antyterrorystycznym. Zostali jednak powstrzymani przez strażników. Uciekając zaczęli ostrzeliwać turystów, stojących przed wejściem do Muzeum Bardo.

Tunezyjski prezydent Al-Badżi Ka’id as-Sibsi wezwał do walki z terroryzmem. - To wielka tragedia, która spadła na nas. Tunezja musi mocno przeciwstawić się tym terrorystom i wyeliminować ich - mówił.

W środę przed wejściem do muzeum mieszkańcy Tunisu przynosili świece i modlili się za ofiary zamachu. Po ataku w centrum Tunisu wzmocniono środki bezpieczeństwa. Budynek parlamentu ewakuowano, a na plac przed muzeum wjechały czołgi. Okolicę z powietrza cały czas patrolowały śmigłowce.

autor:
autor: Google Maps, Wikipedia

Samo muzeum Bardo jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w mieście i co roku przyciąga rzesze chętnych. To pierwszy tak poważny zamach w Tunezji od czasu, gdy Al-Kaida zabiła 21 osób w zamachu na synagogę na wyspie Dżerba. Spośród wszystkich krajów przez które przetoczyła się arabska wiosna, to właśnie Tunezja najlepiej poradziła sobie z kwestiami bezpieczeństwa. Jednak obawy w tym kraju nasiliły się po fali zamieszek w sąsiedniej Libii i rozpoczętej niedawno krwawej walce o władzę. W Libii działa też lokalna filia Państwa Islamskiego.

W Tunezji wylądował przed południem wojskowy samolot transportowy CASA, na którego pokładzie są dyplomaci, lekarze i kapelan. Udzielą oni pomocy Polakom.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski przypomniał, że nadal aktualne są ostrzeżenia MSZ dla osób podróżujących do Egiptu i Tunezji. Znajdują się one na stronach internetowych ministerstwa.

Polskie MSZ uruchomiło specjalną infolinię w sprawie ataku. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48225238880.

Wszyscy turyści biura podróży Itaka (182 osoby) mają wrócić w czwartek z Tunezji do Polski. To właśnie klienci tej firmy ucierpieli w ataku terrorystycznym w Tunisie.

Prezydent wyraził współczucie rodzinom ofiar zamachu i potępił sprawców. W Belwederze odbyło się spotkanie Bronisława Komorowskiego z szefem BBN-u i ministrami swej kancelarii. Szef państwa rozmawiał telefonicznie z prezydentem Tunezji, który odwiedził rannych przebywających w szpitalach. Obaj politycy przekazali sobie wyrazy solidarności. Również premier Ewa Kopacz rozmawiała z premierem Tunezji. Zapewniła, że polscy turyści pozostający w Tunisie mogą liczyć na pomoc konsularną, ale także psychologów oraz lekarzy.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Tunisie flagi na Pałacu Prezydenckim i Belwederze zostały opuszczone do połowy masztu. Tak samo ma być na innych budynkach rządowych.

 

mr