Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 24.03.2015

Lider Tatarów: Rosja bardzo szybko uzbraja Krym

Militaryzacja półwyspu postępuje w szybkim tempie. Rozwinięto aparat represji – o tym poinformował europarlament lider Tatarów krymskich, Refat Czubarow. Z kolei ambasador Ukrainy przy UE ostrzegał przed ”nuklearyzacją” Krymu.
Lider Tatarów krymskich Refat Czubarow i ambasador Ukrainy przy UE Konstantin Jelisiejew w Parlamencie EuropejskimLider Tatarów krymskich Refat Czubarow i ambasador Ukrainy przy UE Konstantin Jelisiejew w Parlamencie EuropejskimPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Jeden z liderów Tatarów krymskich Refat Czubarow ostrzegł w Parlamencie Europejskim w Brukseli, że militaryzacja Krymu, zajętego rok temu przez Federację Rosyjską, postępuje bardzo szybko. Apelował też, by Zachód nie zapominał o Krymie.
Czubarow, przewodniczący Medżlisu, samorządu Tatarów krymskich, był gościem wtorkowej debaty w podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. bezpieczeństwa i obrony na temat militaryzacji Krymu i sytuacji Tatarów krymskich w rok po aneksji półwyspu przez Rosję.
Jak powiedział, krwawe walki wokół Ługańska i Doniecka na wschodzie Ukrainy w minionych miesiącach odwróciły uwagę od Krymu. W uzgodnionym w Mińsku porozumieniu w sprawie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie w ogóle nie wspomina się o sytuacji na Krymie.
- Politycy zastanawiają się nad utrzymaniem sankcji wobec Rosji i uzależniają to od sytuacji na wschodniej Ukrainie, ale nikt nie mówi już o Krymie - powiedział Czubarow.
Tymczasem - dodał - "spełniły się najgorsze obawy". - Władze rosyjskie rozwinęły aparat represji (...) Zduszono wszelkie aspiracje Tatarów krymskich - powiedział Czubarow, opowiadając o szantażowaniu członków Medżlisu czy zaginięciach młodych działaczy tatarskich. Według niego zagrożony jest też język mniejszości, a w kwietniu - jak twierdzi Czubarow - władze mają zamiar zamknąć jedyny kanał nadający w języku krymskotatarskim.
- Konflikt rosyjsko-ukraiński rozpoczął się od aneksji Krymu i może się zakończyć tylko wówczas, gdy aneksja ta zostanie odwrócona - powiedział Czubarow.
Według niego bardzo szybko postępuje militaryzacja Krymu, głównie na północy, gdzie - jak twierdzi Czubarow - instalowany jest obecnie zaawansowany system wystrzeliwania pocisków. Broń sprowadzana jest na Krym droga morską, lecz aby można było to przeprowadzić sprawniej, Rosja potrzebuje korytarza lądowego - ostrzegł Czubarow.

Na Krymie może być rozmieszczona broń jądrowa?
Ambasador Ukrainy przy UE Kostiantyn Jelisiejew ocenił z kolei, że można mówić nawet o groźbie "nuklearyzacji Krymu". - To ogromne zagrożenie dla pokoju i stabilności w całej Europie - powiedział Jelisiejew. Zaapelował, by Unia utrzymała swoją politykę sankcji wobec Rosji do czasu, aż Ukraina odzyska całe swoje terytorium, włącznie z Krymem.

Czytaj także: Władimir Putin twierdzi, że w razie problemów z Krymem mógł postawić w stan gotowości broń jądrową >>>
16 marca 2014 r. na Krymie odbyło się referendum, które doprowadziło do oderwania półwyspu od Ukrainy i przyłączenia go do Rosji. Zachód i Kijów potępiają aneksję jako złamanie prawa międzynarodowego, Moskwa przedstawia ją jako sprawiedliwość dziejową.
Dwa dni po referendum, w którym przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej poparło 97 proc. głosujących, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał stosowny traktat, przez co należący do Ukrainy półwysep i Sewastopol (jako miasto o znaczeniu federalnym) stały się oficjalnie częściami państwa rosyjskiego.
PAP/agkm