Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 27.03.2015

Grecja czeka na unijne pieniądze. Rząd pokazał listę reform

Grecja przekazała swym kredytodawcom oczekiwaną od dawna listę reform, obiecując niewielką nadwyżkę budżetową w tym roku - poinformowali przedstawiciele rządu w Atenach. Grecy mają nadzieję, że pozwoli to odblokować pilnie potrzebne środki finansowe.

Grecja, która została uratowana przed bankructwem przez pożyczki od państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w ostatnich tygodniach znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Pod koniec lutego Ateny wystąpiły o przedłużenie programu pomocowego, ale prace, które miałby umożliwić wypłatę funduszy Grekom, opóźniały się.
Eurogrupa i Europejski Bank Centralny postawiły sprawę jasno: warunkiem wypłacenia 7,2 mld euro, czyli kolejnej transzy z pakietu pomocowego dla Aten, jest przedstawienie, a następnie wdrożenie gruntownych i skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie ich ocenie kredytodawców. Jeżeli nie nastąpi to szybko, to pod koniec kwietnia Grecja może stać się niewypłacalna.

Nowa, lepsza lista?
Według Reutersa, powołującego się na anonimową osobistość oficjalną ze strefy euro, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy jeszcze w piątek zaczną omawiać przedstawioną przez Grecję listę. Natomiast według źródeł w Atenach analizowanie listy ma się rozpocząć w sobotę.
Reuters pisze, że źródła w Atenach nie sprecyzowały, czy najnowsza lista zawiera dalej idące programy niż poprzednia lista siedmiu reform, dotyczących m.in. walki z uchylaniem się od podatków, a także przedsięwzięć mających poprawić sytuację w sektorze publicznym; ta poprzednia lista nie zrobiła większego wrażenia na kredytodawcach.
Na nowej liście znalazły się przedsięwzięcia mające zwiększyć w tym roku wpływy do budżetu państwa o 3 miliardy euro, natomiast nie ma na niej takich środków jak cięcia płac czy emerytur - ujawnił jeden z przedstawicieli greckich władz.
Według tego źródła pierwotna nadwyżka budżetowa w Grecji (bez uwzględnienia odsetek od zadłużenia) ma wynieść 1,5 proc., a wzrost gospodarczy 1,4 proc.
Rząd premiera Aleksisa Ciprasa zapowiadał wcześniej, że na liście reform znajdą się działania mające poprawić nastroje inwestorów i zwiększyć wpływy podatkowe. Zapowiadano też reformę sądownictwa.

Grecja opuści strefę euro?

George Soros, miliarder zarządzający funduszami hedge'ingowymi uważa, że sytuacja Grecji jest bardzo poważna i wciąż się pogarsza. - Piętrzą się tam animozje i złość. Ludzie chcą się krzywdzić wzajemnie - ocenia. Jego zdaniem prawdopodobieństwo, że Grecja wystąpi ze strefy euro, wynosi 50 proc. - Jednak także Unii Europejskiej nie wyszłoby na dobre, gdyby Grecja porzuciła wspólną walutę - uważa Soros

(Źródło: Bloomberg/x-news)

PAP, to