Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 02.04.2015

Obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II. Czuwania modlitewne i Marsz Pamięci

Czuwania modlitewne, pielgrzymka biegowa i Marsz Pamięci - to tylko niektóre propozycje uczczenia 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II przygotowane w całej Polsce.
Jan Paweł IIJan Paweł IIWikipedia/Leja
Galeria Posłuchaj
  • W 2003 roku papież Jan Paweł II w katechezie skierowanej do rodaków powiedział, że rozważając tajemnicę Triduum, można na nowo zobaczyć miłość Boga do człowieka (IAR)
  • Tomasz Kempski, rzecznik prasowy Centrum Myśli JP II, o obchodach rocznicy śmierci Jana Pawła II (IAR)
  • - Dzieło Jana Pawła II jest wymierzone w przyszłość - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania ze stypendystami Centrum Myśli JP II i fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" (IAR)
Czytaj także

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia i poznaj historię pontyfikatu Jana Pawła II

Stołeczne Centrum Myśli JP II zaprasza warszawiaków na plac Piłsudskiego na papieskie czuwanie. Od godziny 20 przy krzyżu Jana Pawła II będzie można wysłuchać nagranych opowieści przyjaciół papieża i obejrzeć film "Śladami Wujka". Projekcja zakończy się około godziny 21.15.

- Wtedy ruszy czuwanie modlitewne z udziałem Chóru Centrum Myśli JP II - mówi IAR Tomasz Kempski, rzecznik prasowy Centrum.

Pomiędzy pieśniami będzie można usłyszeć rozważania papieża Polaka. Zabrzmi też utwór "Cisza". Wszystko zakończy błogosławieństwo od kardynała Kazimierza Nycza. Centrum Myśli JP II zakłada, że całe spotkanie rocznicowe zakończy się około godziny 21.40.

Organizatorzy zachęcają, aby wieczorem na plac Piłsudskiego przynieść ze sobą tulipany. Kwiaty będzie można położyć przy papieskim krzyżu.

Marsz Pamięci i pielgrzymka biegowa

Dziesięć lat temu na wieść o śmierci Jana Pawła II zatrzymała się cała Polska. W tym roku w różnych częściach kraju w rocznicę tego wydarzenia zaplanowano msze, z Głubczyc do miejscowości Mokre -Wieś przejdzie Marsz Pamięci, a z Opola do Gdańska od niedzieli biegnie pielgrzymka biegowa. Ponad to tak jak w stolicy w innych miastach odbędą się czuwania modlitewne i koncerty.

Obchody są jednak skromniejsze niż w poprzednich latach, ponieważ w tym roku drugi kwietnia wypadł w Wielki Czwartek.

Kościół Rzymskokatolicki wspomina Jana Pawła II 22 października - w dniu rozpoczęcia jego pontyfikatu. Od blisko roku papież Polak jest świętym.

Źródło: TVP/x-news

Początek Triduum Paschalnego

W Wielki Czwartek, przypadający w tym roku 2 kwietnia, rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku. Poprzedzają one Zmartwychwstanie Chrystusa.

Triduum zaczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy - drugimi Nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Papież Franciszek będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej w kościele "Ojcze Nasz" w rzymskim więzieniu Rebibbia. Podczas liturgii Franciszek dokona obrzędu obmycia stóp grupy osadzonych tam kobiet i mężczyzn.

Podczas Triduum Paschalnego liturgia koncentruje się na końcowych wydarzeniach życia Chrystusa, ukazując ostateczne zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Zgodnie z tradycją Kościoła, triduum jest rozumiane jako trzy fazy misterium odkupienia: ostatnia wieczerza, męka i śmierć Chrystusa na krzyżu oraz zmartwychwstanie.

Nazwa "Triduum Paschalne" pojawiła się po raz pierwszy w 1929 roku i upowszechniła poprzez reformy liturgiczne, wprowadzone przez Piusa XII. Wcześniej stosowano nazwę "Triduum sacrum".

"Triduum sacrum" i Wielki Tydzień zaczęto obchodzić na przełomie IV i V wieku. Początkowo było to jedynie przygotowanie do świętowania Niedzieli Wielkanocnej. Jednak Sobór Watykański II ustanowił, że Dni Paschalne już same w sobie są celebracją i obchodem Paschy, czyli przejścia od śmierci do życia.

Źródło: PAP

mr