Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Jaremczak 05.04.2015

Przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców Jean-Paul Philippot: przyszłość radia jest cyfrowa

- Jest bardzo prawdopodobne, że jeśli nie wdrożymy w Europie naziemnego nadawania radiowego w technologii cyfrowej, to w ciągu 20 lat radio może w ogóle zniknąć - mówił Jean-Paul Philippot, dyrektor generalny belgijskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego RTBF i przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców (EBU) przed Komisją Kultury i Komunikacji Senatu Francji.

Jean-Paul Philippot przekonywał, że w tej sytuacji  "konieczny jest wspólny europejski standard, bowiem część odbioru radiowego dokonuje się w urządzeniach mobilnych i w odbiornikach samochodowych". - Należy zaproponować rozwiązanie hybrydowe, które połączy naziemne nadawanie cyfrowe z internetem - podkreślił.

Jean-Paul
Jean-Paul Philippot. FOTO: RTBF

- Digitalizacja to dla radia ostatnia deska ratunku. Albo radio przestawi się na nadawanie cyfrowe, albo skończy w rękach zagranicznych agregatorów, jak Spotify lub YouTube. Przeciwnikami naziemnego nadawania cyfrowego są operatorzy, którzy chcieliby zachować oligopol na rynku. To oni stoją za wypowiedziami sceptyków. We Francji działają bardzo profesjonalne prywatne grupy radiowe, ale to nie ułatwia wdrożenia nadawania cyfrowego. Lecz droga do świata cyfrowego nie jest zamknięta - uważa przewodniczący Europejskiej Unii Nadawców.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU), której obecnie przewodniczy Philippot, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne stacje radiowe i telewizyjne. Jej celem jest wymiana programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. Do EBU należą rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskie Radio S.A. oraz Telewizja Polska S.A. są członkami EBU od 1993 roku.

Prezes Polskiego Radia po raz kolejny w zarządzie Europejskiej Unii Nadawców>>>

Polskie Radio także stawia na cyfryzację. W systemie DAB+ dostępne są wszystkie Programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz, osiągalne tylko w ofercie cyfrowej, informacyjne Polskie Radio 24 a także Polskie Radio Rytm o profilu muzyczno-informacyjnym. Cyfrowo nadają również rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – Radio Wrocław, Polskie Radio Szczecin, Polskie Radio Katowice, mazowieckie Radio dla Ciebie, Radio Łódź i Radio Opole. Od pierwszego kwietnia Polskie Radio uruchomiło kolejne nadajniki pokrywające zasięgiem: Białystok, Koszalin, Lublin, Olsztyn, Rzeszów i Zielona Góra. w czerwcu do tego grona ma dołączyć Bydgoszcz.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu.

Do tej pory jeden tradycyjny nadajnik analogowy służył do emisji jednego programu. Teraz, jeden nadajnik może emitować 12 programów stereofonicznych, do nawet ponad dwudziestu monofonicznych. Dodatkowo można przesyłać wiele innych sygnałów, co nie było możliwe przy radiofonii analogowej, zdjęcia, strony internetowe i wiele innych.

Łączny zasięg emisji DAB+ w Polsce obejmuje 93,5 tys. km2 (30 proc.) terytorium oraz 19,8 mln (51,2 proc.) populacji kraju.

asop