Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 29.04.2015

Szef KE: uchylić drzwi imigrantom, bo wejdą oknem

Szef KE Jean-Claude Juncker zaapelował do państw członkowskich o zwiększenie pomocy rozwojowej oraz uregulowanie kwot imigrantów i ich rozmieszczenia w całej UE.
Eksperci podkreślają, że wśród migrantów są głównie uchodźcy z Libii i Syrii, gdzie toczą się wojny albo osoby, które chcą uciec przed biedą w krajach afrykańskichEksperci podkreślają, że wśród migrantów są głównie uchodźcy z Libii i Syrii, gdzie toczą się wojny albo osoby, które chcą uciec przed biedą w krajach afrykańskichPAP/EPA/IVAN CONSIGLIO
Posłuchaj
  • Jean-Claude Juncker: UE musi się energiczniej zająć kwestiami dotyczącymi imigracji. Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)
Czytaj także

W ubiegłym tygodniu w reakcji na coraz częstsze katastrofy statków z nielegalnymi imigrantami, którzy usiłują przedostać się z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy, odbył się w Brukseli z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska nadzwyczajny szczyt UE. Podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim Juncker ocenił, że reakcja Rady Europejskiej na katastrofę na Morzu Śródziemnym była "bardzo szybka, ale niedostateczna". Juncker podkreślił, że UE musi się energiczniej zająć kwestiami dotyczącymi imigracji.
- Jeśli nie otworzymy drzwi choćby do połowy, to nie możemy się dziwić, że emigranci chcą się dostać do nas oknem - powiedział. - Trzeba otworzyć drzwi, by nie dostawali się do nas oknem - powtarzał.
Zdaniem Junckera RE powinna powrócić do tematu kwot dla imigrantów i ich rozmieszczania we wszystkich państwach UE. - Trzeba woli wszystkich, by uregulować alokację geograficzną uchodźców w całej Europie. To jest konieczne - powiedział szef KE.
Zdaniem Junckera konkluzje Rady Europejskiej są "poniżej ambicji" KE. - Nie wystarczy zwalczanie symptomów kryzysu. (...) Trzeba działać na miejscu - powiedział. - Wszystkie państwa członkowskie muszą doprowadzić do wzrostu pomocy rozwojowej - zaapelował.

Operacja "Tryton"
Podczas zeszłotygodniowego szczytu liderzy państw unijnych zgodzili się na potrojenie funduszy na operację Tryton, której celem jest patrolowanie granic UE na Morzu Śródziemnym; UE ma przeznaczać na to 120 mln euro. Przewodniczący KE przypomniał, że odpowiada to kosztom prowadzonej do końca października 2014 roku operacji Mare Nostrum. - To nie było normalne, że Włochy musiały same finansować operację Mare Nostrum - ocenił.
Juncker dodał, że mandat operacji Tryton nie ogranicza się do operacji ratunkowych na wodach terytorialnych członków UE. - Poszerzymy mandat, Tryton będzie mógł działać na wodach międzynarodowych - powiedział szef KE. Dodał jedna, że ze względu na koszty operacji na otwartym morzu, poszerzenie mandatu nie będzie zbyt duże.
Przywódcy unijni w zeszłym tygodniu zgodzili się także na powierzenie szefowej dyplomacji UE Federice Mogherini zadania przygotowania propozycji uruchomienia operacji, której celem będzie lokalizowanie i niszczenie łodzi wykorzystywanych przez przemytników ludzi. Państwa UE mają też nasilić współpracę w walce z przemytnikami m.in. w ramach Europolu. Kolejnym działaniem ma być ograniczanie nielegalnej imigracji przez lepszą współpracę z krajami, z których pochodzą imigranci.

(Źródło: EU EBS/x-news)

PAP, to