Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 18.05.2015

Operacja na Morzu Śródziemnym. Ważna decyzja Unii Europejskiej

Jest zgoda Unii Europejskiej na rozpoczęcie przygotowań do operacji przeciwko przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym. Zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w Brukseli.
Posłuchaj
  • Polska na razie nie deklaruje udziału w misji UE. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Operacja ma zahamować falę nielegalnej imigracji z Libii, gdzie działają gangi przemytników, którzy przerzucają uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy. Na razie ministrowie zgodzili się na wymianę informacji wywiadowczych, zbieranie danych o przemytnikach i na patrole morskie. Nie uzgodniono jeszcze, jak ma wyglądać operacja dotycząca przechwytywania łodzi, które wykorzystują przemytnicy.

To byłaby druga faza operacji i w tej sprawie unijni ministrowie spotkają się jeszcze raz, by ustalić szczegóły. Unia Europejska będzie też czekać na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, by możliwe było użycie siły - ataki na przemytników, przejmowanie statków, oraz ich niszczenie na wodach terytorialnych Libii i w pobliżu libijskiego wybrzeża.

Polska dołączy do operacji?

Wcześniej w poniedziałek zarówno wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, jak i szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna oświadczyli, że jest zbyt wcześnie, by mówić o udziale Polski w planowanej operacji. Nie potwierdzili informacji, przekazanej przez unijnych dyplomatów, że Polska zadeklarowała udostępnienie misji samolotu rozpoznawczego oraz rozważała wysłanie na Morze Śródziemne okrętu.

Zwolennikami szybkiego rozpoczęcia operacji są Włochy, Francja i Wielka Brytania. Nieco ostrożniej wypowiadali się w poniedziałek Niemcy.

Rośnie liczba nielegalnych imigrantów

Co roku dziesiątki tysięcy mieszkańców Afryki próbuje przedostać się do Europy w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Przemytnicy przewożą ich przestarzałymi łodziami, co często kończy się katastrofą.

Liczba nielegalnych imigrantów rośnie lawinowo. Według danych UE, w ubiegłym roku na terytorium Unii dostało się nielegalnie ponad 280 tys. ludzi, w tym wielu uchodźców z Syrii, Erytrei i Somalii. Ok. 3400 imigrantów utonęło próbując dostać się do Europy drogą morską.

IAR/PAP/aj