Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 29.05.2015

Cameron przekonał Kopacz? Szef brytyjskiego rządu forsuje reformę Unii Europejskiej

Na spotkaniu z Davidem Cameronem polska premier zapewniła, że będziemy rozmawiać z Wielką Brytanią o jej postulatach dotyczących reform Unii Europejskiej - pisze na Twitterze sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rafał Trzaskowski.
Posłuchaj
  • Rafał Trzaskowski o spotkaniu Ewy Kopacz z brytyjskim premierem (IAR)
  • Cameron w Warszawie. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
Czytaj także

Ewa Kopacz podkreśliła jednak, że polski rząd nie zgodzi się na dyskryminację swoich obywateli - poinformował Trzaskowski. Dyplomata ocenia spotkanie między politykami jako dobre. Jak donosi na Twitterze, politycy rozmawiali również o polityce wobec Rosji oraz o imigracji. Kopacz oświadczyła, że Warszawa jest zgodna co do deregulacji w UE, zwiększania konkurencyjności i roli parlamentów narodowych.

W Łazienkach Królewskich w Warszawie zakończyło się spotkanie premier Ewy Kopacz z Davidem Cameronem. Szef brytyjskiego rządu odbywa szereg wizyt w Europie, by przekonać unijnych liderów, w tym polską premier, do proponowanych przez siebie reform Wspólnoty.

Plany Camerona

Przed czerwcowym szczytem UE brytyjski premier planuje spotkać się z szefami rządów wszystkich państw członkowskich. Niektóre kraje, jak Francja, otwarcie sprzeciwiały się renegocjacji traktatów, aby dostosować je do oczekiwań Wielkiej Brytanii, która chce zmian ograniczających m.in. dostęp imigrantów z UE do brytyjskiego systemu socjalnego.

Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond oświadczył w czwartek, że Wielka Brytania oczekuje od UE zgody na zmianę jej traktatów założycielskich w ramach prowadzonych przez Londyn renegocjacji członkostwa w Unii. Bez tych zmian Brytyjczycy wyjdą z UE - stwierdził.

Źródło: TVN24/x-news

Kopacz rozmawiała już z Cameronem na ubiegłotygodniowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Jak mówiła we wtorek, podczas tej krótkiej, ale dobrej rozmowy przekazała Cameronowi, że w polityce brytyjskiego rządu "nie może być jakichkolwiek ruchów dyskryminujących Polaków". - Mówiłam o tym, że Polscy pracujący w Wielkiej Brytanii to również ci, którzy budują ich PKB, to są bardzo rzetelni pracownicy i chciałabym, żeby byli traktowani na równi z innymi - powiedziała premier.

Obietnice brytyjskiego premiera

Jeszcze przed niedawnymi wyborami parlamentarnymi Cameron obiecał wyborcom renegocjowanie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE oraz referendum w sprawie dalszego członkostwa przed końcem roku 2017.

Brytyjski premier zastrzegł niedawno, że w referendum nie będą mogli uczestniczyć obywatele większości państw UE, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii. Obserwatorzy wskazują, że dotyczy to w praktyce imigrantów z państw UE z Europy Wschodniej, w tym z Polski.

Rząd w Londynie ogłosił w czwartek, że pytanie w unijnym referendum będzie brzmiało: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?". Referendum ma się odbyć do końca 2017 roku.

PAP/aj