Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 18.06.2015

Węgry zamykają granicę z Serbią. Komisja Europejska zabiera głos

Komisja Europejska skrytykowała w czwartek plany Węgier, które dzień wcześniej zapowiedziały, że ze względu na napływ nielegalnych imigrantów zamkną granicę z Serbią i wybudują wzdłuż niej kilkumetrowe ogrodzenie.
Posłuchaj
  • Rzeczniczka KE do spraw wewnętrznych Natasha Bertaud o zamykaniu granicy z Serbią [ Tłum: KE nie popiera budowy ogrodzeń i zachęca państwa członkowskie do podejmowania innych działań. Niedawno obalaliśmy mury w Europie, nie powinniśmy ich znowu budować]/IAR
Czytaj także

- Dopiero niedawno obalaliśmy mury w Europie, nie powinniśmy ich na nowo wznosić - podkreśliła rzeczniczka KE w Brukseli. - Komisja Europejska nie popiera budowy ogrodzeń, lecz zachęca państwa członkowskie do podejmowania innych działań - dodała.

Rzeczniczka przypomniała, że jako członek UE Węgry mają prawo do podejmowania samodzielnych decyzji w kwestii ochrony granic, ale "każde takie działanie (...) musi być zgodne z prawem unijnym i międzynarodowymi zasadami". Do zasad tych - zaznaczyła - należy poszanowanie przysługujących imigrantom praw człowieka oraz zakaz odsyłania uchodźców, którzy wymagają politycznej ochrony.

Krytycznie o planach Budapesztu wypowiedziała się także wiceprzewodnicząca Bundestagu Claudia Roth. - Decyzja podjęta przez rząd węgierski o budowie czterometrowego ogrodzenia wzdłuż 175-kilometrowej granicy z Serbią to fiasko unijnego kraju, który w 1989 r. uchylił żelazną kurtynę oddzielającą go od Austrii i w ten sposób walnie przyczynił się do obalenia muru berlińskiego - oświadczyła niemiecka polityk.

Nowy mur w Europie

- Imigracja jest dzisiaj jednym z najważniejszym problemów w Unii Europejskiej - stwierdził szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto ogłaszając decyzję władz. Jak podkreślił, kraje UE starają się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, ale Węgry nie mogą sobie pozwolić na ciągłe czekanie.

Według węgierskiego portalu Portfolio, wzniesienie muru może kosztować w przeliczeniu co najmniej 96 mln euro.

Szijjarto podkreślił, że decydując się na budowę ogrodzenia, Węgry nie łamią unijnego prawa; przypomniał, że na podobne rozwiązanie zdecydowały się już Bułgaria i Grecja na granicy z Turcją.

Rząd Serbii wyraził szok i zaskoczenie oraz zapowiedział, że sprawę omówi z partnerami w UE.

Liczba uchodźców na terytorium Węgier wzrosła z 2 tys. w 2012 r. do 54 tys. w tym roku, co stawia ten kraj na drugim miejscu w UE, po Szwecji, pod względem liczby przyjmowanych uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców. Według węgierskich władz 95 proc. przybyszów przedostaje się do kraju przez granicę z nienależącą do UE Serbią.

PAP/IAR/iz