Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 03.07.2015

Papież Franciszek pojedzie do ubogich państw Ameryki Południowej

W trakcie podróży Ojca Świętego do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju - według watykanistów - należy oczekiwać mocnych społecznych akcentów oraz apeli o sprawiedliwość, walkę z ubóstwem i ochronę środowiska naturalnego.

Dwa lata po swej pierwszej wizycie w Ameryce Południowej, czyli pobycie w Rio de Janeiro na Światowych Dniach Młodzieży, papież w niedzielę wyruszy do borykających się z ogromnymi trudnościami i skutkami burzliwych wydarzeń z przeszłości Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju.

Przedstawiciel papieskiej komisji ds. Ameryki Łacińskiej, cytowany przez portal Vatican Insider, zauważył, że "kiedy myśli się o tym kontynencie, na myśl przychodzą przede wszystkim Meksyk, Brazylia, Argentyna i Chile". - Tak, jak w Europie papież nie odwiedził jeszcze Niemiec ani Wielkiej Brytanii, tak tam na razie nie wybiera się do największych gospodarczych potęg kontynentu - dodał.

Najbardziej znaczące jest zaś to, że na trasie pielgrzymki - najdłuższej od początku pontyfikatu - nie znalazła się ojczyzna Ojca Świętego Argentyna.

W każdym kraju papież zatrzyma się na około 48 godzin.  - Wiemy, że niełatwa może być podróż z takimi różnicami wysokości, ale papież w ogóle się tym nie martwi i jest całkowicie przekonany, że da radę - zapewnił watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi.

Ekwador

Pierwszym etapem będzie Ekwador. W niedzielę po południu lokalnego czasu papież przybędzie do stolicy kraju, Quito. W programie na ten dzień przewidziano jedynie ceremonię powitalną na lotnisku, gdzie czekać ma na Franciszka prezydent Rafael Correa.

W poniedziałek Ojciec Święty uda się do miasta Guayaquil. W miejscowym parku Samanes, jednym z największych w całej Ameryce Łacińskiej, odprawi Mszę świętą. Po powrocie do Quito papież spotka się w Pałacu Prezydenckim z szefem państwa i odwiedzi katedrę.

We wtorek Franciszek spotka się z biskupami Ekwadoru, odprawi mszę i odwiedzi uniwersytet katolicki, gdzie wygłosi przemówienie. W środę odwiedzi dom seniorów, prowadzony przez zakonnice, a następnie spotka się z duchowieństwem w narodowym sanktuarium maryjnym El Quinche.

Boliwia

Tego dnia papież rozpocznie wizytę w Boliwii. Kraj ten to kolebka swoistej "teologii andyjskiej", jak nazywa się zbiór idei społecznych i haseł niesienia pomocy biednym, odległych jednak w pewnym stopniu zarówno od marksizmu, jak i od teologii wyzwolenia.

Do stolicy La Paz Franciszek przybędzie późnym popołudniem. Od razu spotka się z prezydentem kraju Evo Moralesem i z innymi przedstawicielami władz. Wieczorem poleci do drugiego co do wielkości boliwijskiego miasta, Santa Cruz de la Sierra.

W czwartek na miejscowym placu odbędzie się papieska msza. Franciszek spotka się również z duchowieństwem. Szczególne zainteresowanie budzi zapowiedziane na godziny popołudniowe spotkanie z przedstawicielami światowych ruchów ludowych, których działalność skoncentrowana jest na walce z ubóstwem i społecznym wykluczeniem. Ich delegacje gościły w Watykanie w zeszłym roku. Media odnotowały, że spodziewane jest też przybycie grupy działaczy gejowskich, należącej do tych ruchów.

Paragwaj

W piątek w Santa Cruz de la Sierra papież złoży wizytę w zakładzie karnym Palmasola, gdzie osadzonych jest prawie 3 tys. dorosłych i nieletnich. Z tego boliwijskiego miasta Franciszek odleci do Paragwaju - kraju, którym do roku 2012 rządził były biskup Fernando Lugo, usunięty przez parlament w rezultacie skandalu obyczajowego.

W stolicy Asuncion Ojciec Święty spotka się z prezydentem Horacio Cartesem, a następnie z reprezentantami rządu i parlamentu. W sobotę odwiedzi szpital pediatryczny i odprawi mszę w sanktuarium maryjnym Caacupe. Na stadionie wygłosi przemówienie do przedstawicieli różnych grup obywatelskich. W stołecznej katedrze przewodniczyć będzie nieszporom z udziałem duchowieństwa.

Pobyt w Paragwaju zakończy spotkanie papieża z ubogą ludnością dzielnicy Nu Guazui, msza pod jego przewodnictwem przy sanktuarium wzniesionym w miejscu, gdzie Jan Paweł II kanonizował w 1988 roku Rocha Gonzaleza de Santa Cruz (1576-1628), jednego z twórców państwa jezuickiego w Paragwaju w XVI wieku, zamordowanego przez Indian. Franciszek spotka się także z młodzieżą.

W poniedziałek papież powróci do Rzymu.

PAP, kk